Ο Κύδων δεν μπόρεσε να επαναλάβει τον περσινό του «άθλο» και το «διπλό» στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, αφού «υπέκυψε» στην ανωτερότητα των πρωτοπόρων, πλέον, γνωρίζοντας την ήττα με 31-21. Αυτό το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και πολλά όσον αφορά το μέλλον της ομάδας των Χανίων στην Α1 Χάντμπολ των Ανδρών, αφού μετά τη νίκη της ΧΑΝΘ επί του Ζαφειράκη, το ματς της τελευταίας αγωνιστικής με την ομάδα της συμπρωτεύουσας αποκτά χαρακτήρα τελικού για την παραμονή και την αποφυγή των πλέι-αόυτ.

Ο ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα έδειξε την ανωτερότητά του και φρόντισε από νωρίς να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά, που του έδωσε το δικαίωμα να βάλει τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Στο 20’ το σκορ ήταν 14-4 για τον «Δικέφαλο του Βορρά» αλλά ο Κύδωνας, κερδίζοντας ουσιαστικά το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 6-3, μείωσε με την λήξη του ημιχρόνου στα 7 γκολ (17-10).

Η κατάσταση ωστόσο δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και παρά την καλή προσπάθεια της χανιώτικης ομάδας ο ΠΑΟΚ κατάφερε να συντηρήσει την διαφορά που κυμαινόταν στα 8-10 γκολ και να πάρει τελικά την νίκη με 31-21 «πιάνοντας» στην κορυφή την ΑΕΚ, που έχει ματς λιγότερο λόγω της συμμετοχής στην Ευρώπη όπου αποκλείστηκε στους «8» από την Παρτιζάν.

Τα δεκάλεπτα: 9-3, 14-4, 17-10 (ημίχ.), 20-12, 27-18, 31-21.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κόμινεκ, Μισυρλής, Παλάσκας, Γουργούμης, Τσολακίδης, Μαραγκός 6, Αποστολίδης 1, Ιωαννίδης 6, Περβανάς 1, Καράγγελος, Σεβαστίδης 7, Τσίλης 1, Σεϊρεκίδης 3, Σαουλίδης 6.

ΚΥΔΩΝ (Οικονομάκης): Μπιτσάκης, Καμαριανάκης, Σταμπουλής, Κοκολοδημητράκης Ν. 2, Κοκολοδημητράκης Στ. 4, Σταυρίδης, Ξανθουδάκης 7, Φαλτσέτας, Φίλιτς 5, Τσαβδάρης 1, Τζόρτζεβιτς 2, Αδαμίδης.