Καραδολάμης και Ματαλόν πήραν πάνω τους το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και η ομάδα παραμένει ζωντανή μετά τη νίκη επί των Ίκαρων Σερρών με 69-66!

Οι Ίκαροι Σερρών μπήκαν δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν με 8-11 και 10-16 ωστόσο ο ΟΦΗ με τρίποντο του Ματαλόν στην εκπνοή του δεκαλέπτου μείωσε στον πόντο (15-16).

Οι Ίκαροι Σερρών συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο με τον Κώστα Μπαλάφα να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα να ξεφύγουν ακόμα και με 8 πόντους (23-31).

Στις αρχές της 3ης περιόδου οι Ίκαροι Σερρών ανέβασαν την διαφορά σε 30-41.

Κάπου εκεί στον ΟΦΗ κατάλαβαν ότι δεν υπήρχε άλλο περιθώριο απώλειας βαθμών και ο Καραδολάμης με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους 3 πόντους (40-43)!

Ο ΟΦΗ με συνολικό ρεκόρ 22-7 πήρε διαφορά 7 πόντων (53-47) ωστόσο οι Ίκαροι Σερρών ισοφάρισαν άμεσα με 53-53.

Στο φινάλε του αγώνα, ο Μάριος Ματαλόν πήρε από το χέρι τον ΟΦΗ και πέτυχε σε 30 δευτερόλεπτα τους 12 τελευταίους πόντους του ΟΦΗ (οι 9 με βολές) δίνοντας στην ομάδα μια τεράστια νίκη που την διατηρεί ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής.