Με τα πάντα να έχουν κριθεί το ενδιαφέρον στο παιχνίδι της πρωταθλήτριας Ιωνίας 2000 με την Παλαιόχωρα επικεντρώθηκε στη \”μάχη\” για την ανάδειξη του πρώτου σκόρερ της κατηγορίας.
Πριν τη σέντρα του ματς στο Ε.Σ. Χανίων στην 1η θέση ήταν οι Ζαϊμίδης της Παλαιόχωρας και ο Μοσχανάκης της Σπάθας με 20 γκολ, με τον Μπάτζιο της Ιωνίας 2000 να ακολουθεί με 19 γκολ.
Ο ικανότατος ποδοσφαιριστής των νταμπλούχων Χανίων ήταν ο πρωταγωνιστής στο 4-1 με το οποίο έκλεισε νικηφόρα τη σεζόν η ομάδα του, αφού πέτυχε χατ-τρικ (25\’, 28\’ και 80\’), κόβοντας πρώτος το \”νήμα\” στον πίνακα των σκόρερ με 22 γκολ. Το σκορ είχε ανοίξει στο 15\’ ο Μποντούρι.
Στο 60\’ μείωσε ο Ζαϊμίδης που κατέλαβε τελικά την 2η θέση του πίνακα των σκόρερ με 21 γκολ.
Στην 4η θέση τερμάτισαν τα Ροδωπού μετά το εντυπωσιακό 5-3 απέναντι στο Μινώταυρο. Με γκολ των Μαναρώλη (6\’ και 30\’), Παπαδημητρίου (15\’ και 44\’) και Μαργαριτάκη (45+1\’) οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-0 στο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν την έκταση της ήττας τους με τους Χατζόπουλο (52\’) και Νταγκουνάκη (58\’ και 70\’ πέν.).
Από ένα ημίχρονο είχαν Ακρίτας και Ίκαρος Μουρνιών στο Βάμο, με το τελικό σκορ να είναι 2-2.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 με γκολ των Μεγαλακάκη (40\’) και Λέττα (50\’), αλλά η ομάδα του Αποκόρωνα \”έσωσε\” το βαθμό με τέρματα των Νενεδάκη (75\’) και Μπόκεφ (80\’ πέν.).