Το \”2 στα 2\” στα μπαράζ ανόδου από τα τοπικά πρωταθλήματα στη Γ\’ Εθνική έκανε η νταμπλούχος Χανίων Ιωνία 2000.
Καλά \”διαβασμένη\” και με έξυπνη τακτική η χανιώτικη ομάδα πήρε ένα υπέρ-πολύτιμο \”διπλό\” στο Δημοτικό γήπεδο της Ελούντας με σκορ 1-0.
Στο πρώτο ημίχρονο η πιο αξιόλογη φάση ήταν για τον ΑΟΑΝ το δοκάρι του Σταυρακάκη στο 27\’.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεζαν χωρίς ουσία και η Ιωνία 2000 έκανε τη \”ζημιά\” σε μια από τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις της.
Στο 65\’ ο Βακαλουνάκης βρέθηκε απέναντι από τον Μπέρκοβιτς και τον \”νίκησε\”, σημειώνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.
Πέντε λεπτά νωρίτερα είχε χάσει ανεπανάληπτο τετ-α-τετ ο Μπαδιεριτάκης.
Πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Μουρτζάκη (Μαυραντωνάκης-Δασκαλάκης Αντ.) έχουν οι γηπεδούχοι, που \”φώναξαν\” για πέναλτι πάνω στο Συσκάκη στο 94\’ και για οφσάιντ στο γκολ της Ιωνίας 2000.

Το συγκρότημα του Γιώργου Ανδρεαδάκη έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την άνοδο αν και ακόμα έχει… δρόμο το πρωτάθλημα πρωταθλητριών ΕΠΣ, με το παιχνίδι της Κυριακής (19/05) στο Ε.Σ. Χανίων με τον Ζαρό να είναι ιδιαίτερα σημαντικό.