Ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθέριος Βενιζέλος θριάμβευσε σε όλες τις κατηγορίες στη βαθμολογία των διασυλλογικών αγώνων ανδρών-γυναικών, που διεξήχθησαν το σαββατοκύριακο 11 και 12 Μαΐου στο Ηράκλειο.

Αναλυτικά η σχετική ενημέρωση από τον "Ελ. Βενιζέλο":

Με θρίαμβο του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος σε όλες τις κατηγορίες στην βαθμολογία αλλά και με μιά σπουδαία επίδοση από τον Μιχάλη Αναστασάκη διεξήχθησαν στο Ηράκλειο το Σαββατοκύριακό 11-12 Μαϊου οι διασυλλογικοί αγώνες Α/Γ (στους οποίους από φέτος αξιολογούνται μόνοοι νέοι αθλητές - κάτω των 23 ετών)
.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης πέτχε με 68.45μ νέο Παγκρήτιο ρεκόρ στην κατηγορία των εφήβων με σφύρα 7.250γρ (ανδρικό όργανο) και σημείωσε την ακλύτερη επίδοση φέτος στην Ελλάδα στην κατηγορία Ανδρών βάζοντας υποψηφιότητα να αντιπροσωπεύσει την χώρα μας στους αγώνες του Ευρωπαϊκού Κύπέλλου Μπρούνο Ζαόυλι που τώρα ονομάζεται Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων. Να σημειώσουμε ότιη επίδοση του Μ.Αναστασάκη παίρνει μεγαλύτερη αξία άν αναλογιστούμε ότι είναι δεύτερη στην Ευρώπη φέτος για έφηβους αθλητές ενω καλύτερα να μην μιλήσουμε για τις συνθήκες προετοιμασίας του αθλητή για τις οποίες ο Πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ κ.Παναγόπουλος όταν είχε επισκευθείτα Χανιά και τις είχε δεί είχε δηλώσει ότι ντρέπεται.

Ο Χανιώτικος σύλλογος συγκέντρωσε 137.5β στην κατηγορία των γυναικών αφήνοντας πίσω τον Σητειακό (82) τον ΑΟΛ (68.5) και την ΓΕΗ (63β). Στους Άνδρες συγκέντρωσε ακόμη περισσότερους (193β) και υπερτέρησε του ΟΦΗ (68) και του ΑΟΛ 39β)

Πολύ καλές επιδόσεις πέτυχαν ακόμη η σκυτάλη 4Χ100μ γυναικών (49.39 νέο ρεκόρ συλλόγου με τις Κακατσάκη - Σκανδαλάκη - Γ.Αρναντωνάκη - Κ.Σαρρή) η Κατερίνα Σαρρή στα 100μ και τα 200μ 12.51 και 25.24 αντίστοιχα, ο Ιορδάνης Ρουσάκης στα 100μ και τα 200μ με 10.78 και 22.09 αντίστοιχα και ηΑλεξάνδρα Ζάγορα με 1.73μ στο ύψος.

Νικητές ακόμη ήταν : Ο Δημήτρης Μιχαλέλης στο τριπλούν με 13.82μ, ο Κυριάκος Κολομβάκης στο επί κοντώ με 4.50μ, η ομάδα 4Χ100μ των ανδρών (Σκουλούδης - Σιδέρης - Μιχαλέλης - ΄Ρουσάκης) με 43.04, η Μαρία Σαριδάκη στο μήκος με 5.65μ, η Έλενα Γιατρουδάκη στα 100μ εμπόδια με 16.08 και στο επί κοντώ με 3.50μ

Πλήρη αποτελέσματα Α΄Ημέρας :

100μ εμπόδια Γυναικών (Άνεμος -0.30) : Ε.Γιατρουδάκη (Ελ.Βενιζέλος) 16.08, Μ.Ιβάνοβα (ΑΟΛ) 16.31

Σφαιροβολία Ανδρών: Σ.Κίτος (ΓΕΗ) 12.85μ, Μ.Φρουδάκης (ΓΕΗ) 11.84, Μ.Αναστασάκης (Βενιζέλος) 11.56μ

‘Υψος Ανδρών : Δ.Πατραμάνης (ΟΦΗ) 1.95μ, Ι.Δημητρακόπουλος (Βιτς.Κορνάρος) 1.70μ

100μ Γυναικών (Άνεμος +1.4) Μ.Μπελιμπασάκη (Σητειακός) 12.13, Κ.Σαρρή (Βενιζέλος)12.51, Σκανδαλάκη Α.(Βενιζέλος) 12.81

5000μ Γυναικών: Κ.Γεροντή (ΑΟΛ) 19.08.85, Μ.Παστού (ΟΦΗ) 21.33.10

5000μΑνδρών: Μιλ.Καμπιτάκης (ΟΦΗ) 16.40.70, Μ.Σηφάκης (ΣΜΚ) 16.53.26

Μήκος Γυναικών: Μ.Σαριδάκη (Βενιζέλος) 5.65μ, Ι.Αρναντωνάκη (Βενιζέλος) 5.42μ, Η.Παπακωνσταντίνου (ΟΦΗ) 5.27μ

Δίσκος Γυναικών : Ψαράκη Ε.(Παγκρήτιος) 46.60μ, Ε.Ταυρή (ΓΕΗ) 44.90μ, Τερζάκη Ελ.(ΓΕΗ) 44.77μ

Μήκος Ανδρών: Ξενικάκης Ι.(ΑΟΛ) 7.21μ, Φιλανδαράκης Ν.(ΕΑΡ) 6.88μ, Δ.Μιχαλέλης (Βενιζέλος) 6.78μ

Επί κοντώ Ανδρών: Κ.Κολομβάκης (Βενιζέλος) 4.50μ, Β.Νταμοτσίδης (Βενιζέλος) 4.50μ, Μ.Κιοσέ (Βενιζέλος) 3.70μ

400μΑνδρών: Α.Λαγουδάκης (ΟΦΗ) 51.21, Ι.Τσοντάκης (Βενιζέλος) 51.84, Η.Καρασάββας (Λιβυκός) 52.71

Υψος Γυναικών: Ζάγορα Αλ.(Βενιζέλος) 1.73μ, Γ.Πατάκα (Βενιζέλος) και Μ.Ιβάνοβα (ΑΟΛ) 1.58μ

800μ Γυναικών: Πετρουλάκη Ε.(Σητειακός) 2.17.36, Μ.Γραμματικάκη (ΑΟΛ) 2.37.87

800μ Ανδρών: Δαβράδος Σ.(ΑΟΛ) 1.54.00, Ε.Λιουδάκης (Αρκάδι) 2.13.06

400μ Γυναικών: Γναφάκη Δ.(Κύδων) 60.50, Ε.Καμπουράκη (Μεσσαρά) 61.25, Ε.Αποστολάκη (Σητειακός) 62.54

4Χ100μ Γυναικών: Βενιζέλος (Κακατσάκη-Σκανδαλάκη-Αρναντωνάκη-Σαρρή) 49.39, ΓΕΗ 53,74

Επί κοντώ Γυναικών: Ε.Γιατρουδάκη (Βενιζέλος) 3.50μ, Α.Μηχταριάν (Βενιζέλος) 3.30μ, Ε.Χαχλάκη (ΟΦΗ) 2.80μ

Σφυρα Ανδρών: Μ.Αναστασάκης (Βενιζέλος) 68.45μ, Ι.Μργκλεμπέη (Κύδων) 60.75μ, Ν.Φυλλαδιτάκης (Βενιζέλος) 49.00μ

Δίσκος Ανδρών: Σ.Κίτος (ΓΕΗ) 47.20μ, Ι.Κατσοχειράκης (Βενιζέλος) 44.22μ, Α.Φρουδάκης (ΓΕΗ) 41.67μ

Σφύρα Γυναικών: Μ.Μιζεράκη (ΓΕΗ) 41.00μ, Κ.Αϊβαλιώτη (ΓΕΗ) 40.15μ

Σφαίρα Γυναικών: Γαϊτανάκη Α.(Λιβυκός) 13.03μ, Ε.Τερζάκη (ΓΕΗ) 11.82μ, Ε.Ταυρή (ΓΕΗ) 10.73μ

4Χ100μ Ανδρών: Βενιζέλος (Σκουλουδης-Σιδερης-Μιχαλέλης-Ρουσάκης) 43.03

Τριπλούν Ανδρών: Δ.Μιχαλέλης (Βενιζέλος) 13.85μ, Β.Σπυριδάκης (ΟΦΗ) 13.45μ, Ε.Περάκης (Λιβυκός) 13.06μ

Τριπλούν Γυναικών: Η.Παπακωνσταντίνου (ΟΦΗ) 11.96μ, Ι.Αρναντωνάκη (Βενιζέλος) 10.80μ, Ν.Αναγνωστάκη (ΟΦΗ) 10.25μ

Ακόντιο Γυναικών: Ε.Πακιουφάκη (ΓΕΗ) 37.41μ, Μ.Χατζηβασιλείου (ΟΦΗ) 26.76μ

Ακόντιο Ανδρών: Γ.Κακεπάκης (ΟΦΗ) 65.96μ, Στεφανάτος Θ.(ΟΦΗ) 54.94μ, Β.Βόλτσης (Βενιζέλος) 53.64μ

Αποτελέσματα Β΄Ημέρας :

200μ Ανδρών (Άνεμος -0.40) Ι.Ρουσάκης (Βενιζέλος) 22.20, Ν.Γιανναδάκης (Μεσσαρά) 22.29, Γ.Διάκος (ΟΦΗ) 22.88

1500μ Ανδρών: Σ.Δαβράδος (ΑΟΛ) 3.58.15, Μιλ.Καμπιτάκης (ΟΦΗ) 4.35.56

3000μ ΦΕ Ανδρών: Χρ.Βώσσος (Βιτσέντζος Κορνάρος) 10.11.30, Ν.Αντζαράκης (Βιτσέντζος Κορνάρος) 10.38.50, Ε.Κουτουλάκης (Κύδων) 11.29.09

200μ Γυναικών : (Άνεμος +0.60) Μ.Μπελιμπασάκη (Σητειακός) 24.48, Κατ.Σαρρή (Βενιζέλος) 25.24, Ηλ.Λυράκη (ΑΟΛ) 26.92

1500μ Γυναικών: Ε.Πετρουλάκη (Σητειακός) 4.45.60, Κατ.Δόβρου (Κύδων) 4.58.02, Κ.Γεροντή (ΑΟΛ) 5.05.06

400μ εμπ Γυναικών: Μαρ.Μαρή (ΑΟΛ) 64.84

4Χ400μ Γυναικών: Σητειακός (Χαμηλάκη-Αποστολάκη-Πετρουλάκη-Μπελιμπασάκη) 4.05.62, Κύδων (Παπαδάκη Ε.-Δ.Γναφάκη-Α.Βαλίνη-Κατ.Δόβρου) 4.09.10, ΑΟΛ (Η.Λυράκη-Ρ.Π.Αφορδακού-Μ.Γραμματικάκη-Μ.Μαρή) 4.21.81

Πένταθλο ΠΚΑ΄: Καστρινού Μελίνα (ΟΦΗ) 3.979 (12.21 – 5.05 – 11.08 – 27.44 – 1.46.04), Γκέλη Ελένη (ΓΣ Λιβικός Ιεράπετρας) 3583, Μαρκάκη Μαρία (ΟΦΗ) 2926

Έξαθλο ΠΠΑ΄: Βουτουφιανάκης Ραφ.(ΟΦΗ) 3966β (15.86, 5.72 – 13.90 – 1.66 – 48.48 – 3.22.04) Καλογεράκης Γ.(ΟΦΗ) 3374β, Μαυρουδής Γ.(ΟΦΗ) 1832β

Βαθμολογία Ανδρών : ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος 193, ΟΦΗ 68β, ΑΟΛασηθίου 39β, ΑΟ Κύδων 21β, ΓΕ Ηρακλείου 20β, ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος 16β, ΓΣ Λιβυκός Ιεράπετρας 5β, Συλ.Μαραθ.Κρήτης 2β, ΓΕ Μεσσαράς 1β

Βαθμολογία Γυναικών: ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος 137.5β, Σητειακός  82β, ΑΟ Λασηθίου 68.5β, ΓΕ Ηρακλείου 63β, ΑΟ Κύδων 48β, ΓΕ Μεσσαράς 19β, Παγκρήτιος ΓΣ 14β