Στο κατάμεστο \”Μελίνα Μερκούρη\” του Ρεθύμνου ο ΑΓΟΡ ηττήθηκε για τρίτη φορά στην ημιτελική φάση της Basket League από τον Ολυμπιακό και στρέφει το ενδιαφέρον του πλέον στους μικρούς τελικούς του πρωταθλήματος.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης πάτησαν… γκάζι από την αρχή και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 80-67, με την οποία έκαναν το 3-0 στις νίκες, παίρνοντας το… εισιτήριο για τους τελικούς.
Παρά την ήττα στο φινάλε οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ γνώρισαν την αποθέωση από τους φιλάθλους που κατέκλυσαν το κλειστό, ενώ εκρηκτική ατμόσφαιρα είχαν δημιουργήσει από την άλλη οι \”ερυθρόλευκοι\” φίλαθλοι από την Κρήτη που βρέθηκαν στο Ρέθυμνο.
Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο είχε προβάδισμα με νταμπλ σκορ (12-24), με το ημίχρονο να κλείνει στο +15 για το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα (31-46).
Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο Aegean έκανε αντεπίθεση διαρκείας μειώνοντας σε 50-53. Ένα σερί 0-11 για τον Ολυμπιακό όμως έβαλε τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων για την ολική ανατροπή.
Τα δεκάλεπτα: 12-24, 31-46, 53-64, 67-80.

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Αγγελόπουλος 5 (1), Χορν 9 (1), Καλλινικίδης, Προύιτ 6 (2), Τσαρουχάς, Τσόχλας 7 (1), Ντούβνιακ 4, Κόμματος, Κάρτερ 9 (1), Λάτοβιτς 15 (3), Πέτγουεϊ 12 (11 ριμπ.), Σιζόπουλος.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Άντιτς 9 (2), Σπανούλης 15 (2 τρ., 10 ασ.), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 15 (3/4 τρ.), Κατσίβελης 5 (1).

Βράβευση στους πρωταθλητές Ευρώπης

Πριν την έναρξη του ματς η διοίκηση του Ρεθύμνου βράβευσε τον Ολυμπιακό για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας για δεύτερη σερί χρονιά.

Σχετική βράβευση έκανε και ο Σύνδεσμος Φιλάθλων Ολυμπιακού στο Ρέθυμνο.