Ο ΑΟΧ παρά το γεγονός ότι πήγε στον Πύργο με 6 βασικές απουσίες με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα παλιά και αντάξια της ιστορίας του, \”άλωσε\” την έδρα του Πανηλειακού και πήρε τη νίκη γοήτρου με 2-1.

Οι \”μπλε\” ήταν πολύ καλοί στο α\’ημίχρονο και προηγήθηκαν στο 19\’ με τον Σελινιωτάκη χάνοντας και άλλες ευκαιρίες στη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 58\’ με τον Μπράβο αλλά στο 81\’ ο Περράκης χάρισε τη νίκη στην ομάδα των Χανίων.

Η ομάδα του Γιώργου Προμπονά πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της στο φετινό πρωτάθλημα και ίσως το 1-2 είναι «μικρό» για να δείξει την εικόνα του παιχνιδιού, αφού χάθηκαν πολλές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα. Από τους καλύτερους της ομάδας, χωρίς να υστερήσει κάποιος, ο Σωτήρης Τσάτσος από τα πόδια του οποίου ξεκίνησαν και τα δύο γκολ αλλά και πολλές ευκαιρίες. Στα αξιοσημείωτα η χρησιμοποίηση του Βουρβαχάκη στο δεξί άκρο της άμυνας και του Παπακαστρήσιου στο αριστερό αλλά και η παρθενική συμμετοχή του 17χρόνου Κώστα Ταταράκη, που μπήκε σαν αλλαγή στο 90’ και έκανε ντεμπούτο με την «μπλε» φανέλα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

14’ Κεφαλιά του Κολόκα άουτ.

19’ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Τσάτσου πρώτη κεφαλιά του Ιασωνίδη, δεύτερη από τον Σελινιωτάκη και 0-1 για τον ΑΟ Χανιά.

24’ Σουτ του Δρακάκη απέκρουσε ο Τρυφωνόπουλος.

30’ Συνδυασμός Περράκη- Αντωνόπουλου και κάθετη πάσα στον Δρακάκη που «κοντράρεται» με τον Τρυφωνόπουλο και καταλήγει η μπάλα άουτ.

32’ Μπαλιά Τσάτσου για Αντωνόπουλο που «κόβεται» σωτήρια από τους αμυντικούς.

33’ Ωραία ατομική ενέργεια του Τσάτσου και σουτ, που μπλοκάρει ο Τρυφωνόπουλος.

40’ Κάθετη πάσα για τον Λαμπρογεώργο τον οποίο προλαβαίνει πριν σκοράρει σωτήρια ο Συροκάκης.

42’ Δύο προσπάθειες του Λαμπρογεώργου για σουτ σταματάνε στην άμυνα του ΑΟΧ και απομακρύνεται ο κίνδυνος.

58’ ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Σάκη Σωτηρόπουλου ο Μπράβος με σουτ ισοφαρίζει σε 1-1.

65’ Γύρισμα του ξανά του Σωτηρόπουλου, ο Λαμπρογεώργος προσπάθησε να «σκάψει» τον Συροκάκη με την μπάλα να περνάει άουτ.

66’ Ωραία συνεργασία Πλουσή-Τσάτσου, ο τελευταίος στρώνει στον Δρακάκη που σουτάρει ελάχιστα άουτ.

68’ Σέντρα του Μπράβου κεφαλιά του Κολόκα στο κάθετο δοκάρι.

75’ Σουτ του Τσάτσου κοντράρει σε αμυντικούς και καταλήγει κόρνερ.

78’ Σέντρα του Πλουσή κεφαλιά του Δρακάκη άουτ.

80’ Σέντρα ξανά του Πλουσή για τον Τσάτσο, ο οποίος σουτάρει αλλά ο Τρυφωνόπουλος αποκρούει και στη συνέχεια το σουτ του Δρακάκη θα κοντραριστεί και θα βγει κόρνερ.

81’ ΓΚΟΛ: Από την εκτέλεση του κόρνερ από τον Τσάτσο ο Περράκης πιο ψηλά από όλους με κεφαλιά πέτυχε το τελικό 1-2.

Πανηλειακός: Τρυφωνόπουλος, Κοτσώνης, Μπράβος, Ι.Σωτηρόπουλος, Αργυρόπουλος(78\’ Πλαστουργός), Οικονομίδης, Λαμπρογεώργος(74\’ Μπρης), Δ.Σωτηρόπουλος, Νικολόπουλος, Κολόκας, Γεωργόπουλος(61\’Τσουκαλάς).

ΑΟ Χανιά: Συροκάκης, Παπακαστρήσιος(74\’ Κουλάκης), Βουρβαχάκης, Ιασωνίδης, Μποτωνάκης, Σελινιωτάκης, Αντωνόπουλος, Τσάτσος, Πλουσής(80\’ Βασσαδάκης), Περράκης, Δρακάκης (90\’ Ταταράκης).