Συνολικά 3.971.205 φορολογικές δηλώσεις, εκ των οποίων 2.590.786 Ε1, έχουν υποβληθεί μέχρι σήμερα από τους φορολογούμενους μέσω του TAXISnet, σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα το υπουργείο Οικονομικών.

Τις τελευταίες μέρες, μάλιστα, το σύστημα δέχεται αυξημένο αριθμό δηλώσεων ενόψει της λήξης της πρώτης καταληκτικής ημερομηνίας για τους φορολογούμενους με ΑΦΜ που λήγει στα ψηφία 1 και 2.

Ενδεικτικό είναι ότι από την Δευτέρα 15 Ιουλίου υποβάλλονται καθημερινά στο σύστημα πάνω από 100.000 φορολογικές δηλώσεις, με αποκορύφωμα χθες, Δευτέρα, όπου υποβλήθηκαν 262.000 φορολογικές δηλώσεις.

Υπενθυμίζεται ότι χθες αναμένονταν η λήξη της πρώτης καταληκτικής προθεσμίας για την οποία τελικά δόθηκε παράταση ως και την Παρασκευή.

Το υπουργείο Οικονομικών σε ανακοίνωση του, με αφορμή τον μεγάλο αριθμό δηλώσεων που υποβλήθηκαν χθες, αναφέρει ότι «το σύστημα TAXISnet, ανταποκρίθηκε στο πολύ μεγάλο φορτίο δηλώσεων».

Παράλληλα, καλεί τους φορολογούμενους και τους λογιστές να συμβάλουν στην προσπάθεια αυτή και να σπεύσουν να υποβάλουν έγκαιρα τις φορολογικές δηλώσεις και να μην περιμένουν την λήξη των προθεσμιών.

Ημερομηνίες

E1

2013-05-24 Fri

1,687

2013-05-25 Sat

2,355

2013-05-26 Sun

1,407

2013-05-27 Mon

6,396

2013-05-28 Tue

9,854

2013-05-29 Wed

10,679

2013-05-30 Thu

8,017

2013-05-31 Fri

14,511

2013-06-01 Sat

5,990

2013-06-02 Sun

3,830

2013-06-03 Mon

21,068

2013-06-04 Tue

23,437

2013-06-05 Wed

26,508

2013-06-06 Thu

27,311

2013-06-07 Fri

25,641

2013-06-08 Sat

11,387

2013-06-09 Sun

7,082

2013-06-10 Mon

32,535

2013-06-11 Tue

39,995

2013-06-12 Wed

38,924

2013-06-13 Thu

35,108

2013-06-14 Fri

37,147

2013-06-15 Sat

18,967

2013-06-16 Sun

12,617

2013-06-17 Mon

47,513

2013-06-18 Tue

53,023

2013-06-19 Wed

49,709

2013-06-20 Thu

55,912

2013-06-21 Fri

50,887

2013-06-22 Sat

23,237

2013-06-23 Sun

13,919

2013-06-24 Mon

26,925

2013-06-25 Tue

62,050

2013-06-26 Wed

53,985

2013-06-27 Thu

67,198

2013-06-28 Fri

64,623

2013-06-29 Sat

33,573

2013-06-30 Sun

23,336

2013-07-01 Mon

67,238

2013-07-02 Tue

72,519

2013-07-03 Wed

67,027

2013-07-04 Thu

64,542

2013-07-05 Fri

63,220

2013-07-06 Sat

36,449

2013-07-07 Sun

26,495

2013-07-08 Mon

69,684

2013-07-09 Tue

76,860

2013-07-10 Wed

75,413

2013-07-11 Thu

71,231

2013-07-12 Fri

64,714

2013-07-13 Sat

37,131

2013-07-14 Sun

28,796

2013-07-15 Mon

72,106

2013-07-16 Tue

75,240

2013-07-17 Wed

69,416

2013-07-18 Thu

89,141

2013-07-19 Fri

93,093

2013-07-20 Sat

70,616

2013-07-21 Sun

61,425

2013-07-22 Mon

159,160

2013-07-23 Tue

30,927

ΣΥΝΟΛΑ

2,590,786

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ