Όπως και στο Κύπελλο Χανίων, στο οποίο πάντως συνεχίζει στους \”16\”, έτσι και στο πρωτάθλημα ο αρκετά ενισχυμένος Άρης ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις του.
Η ομάδα των Βουκολιών γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Α.Ε.Ε.Κ. ΙΝΚΑ, παρότι προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι (5\’) με τον Παπιδάκη.
Η ισοφάριση για το συγκρότημα του Μανόλη Μπασιά, που έχει έντονο το νεανικό στοιχείο, ήρθε στο 30\’ με τον πολύπειρο επιθετικό Μουτσάνγκι. Ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις με πέναλτι (φωτ.) διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Νωρίτερα στο φινάλε του ημιχρόνου είχε αστοχήσει σε πέναλτι ο συμπαίκτης του Τζωρτζάκης.
Ο Άρης, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καβακόπουλου, είχε δοκάρι με τον Δημητριάδη και κάποιες καλές φάσεις.