Μία νίκη και μία ισοπαλία ήταν ο απολογισμός των Μικτών ομάδων της Ε.Π.Σ. Χανίων στις αναμετρήσεις τους με το Λασίθι στην Ελούντα.
Οι Παίδες ήταν ανώτεροι και κέρδισαν άνετα με τελικό σκορ 6-0, ενώ στους Νέους αν και τα Χανιά είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες άφησαν δύο πολύτιμους βαθμούς (1-1).
Η επίσημη ενημέρωση από την Ε.Π.Σ.Χ.:

Ιδανικό ξεκίνημα για τους Παίδες

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων η Μικτή Ομάδα Παίδων της Ε.Π.Σ. Χανίων.

Η αντιπροσωπευτική ομάδα της Ε.Π.Σ.Χ. στους Παίδες επιβλήθηκε της αντίστοιχης του Λασιθίου με 6-0 στο γήπεδο της Ελούντας.

Μόλις στο 9’ ο Διγενάκης άνοιξε το σκορ από το κόρνερ του Αργυρουδάκη, για να κλείσει το ημίχρονο στο 0-2 με το γκολ του Αργυρουδάκη στο 32’. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε στο τρίτο λεπτό της επανάληψης (43’) το 0-3, για πάρει διαστάσεις θριάμβου η νίκη των Παίδων της Ε.Π.Σ.Χ. με τα γκολ των Γιαπιντζάκη (70’), Αναγνωστόπουλου (72’) και Αναστασόπουλου (73’).

Φάσεις-γκολ

5’ Κόρνερ του Αργυρουδάκη κεφαλιά του Διγενάκη και 0-1.
9’ Σέντρα του Αναστασόπουλου, ο Κακαβελάκης μόνος με τον τερματοφύλακα πλασάρει άουτ.
12’ Σουτ του Περράκη στο οριζόντιο δοκάρι.
13’ Σέντρα του Αργυρουδάκη, κεφαλιά του Γιαπιντζάκη παράλληλα από την εστία η μπάλα.
17’ Ο Κακαβελάκης σε θέση βολής ανατράπηκε από τον Κράσσο, με τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Κοκκινάκη να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
30’ Σέντρα του Βουτσαδάκη κεφαλιά του Γιακουμάκη απέκρουσε ο Βασιλόπουλος, για να απομακρύνει ο Χατζαντωνάκης σε ένα χώρο όπου ήταν μόνο ο Αργυρουδάκης, το σουτ του οποίου απομάκρυνε στη γραμμή ο Κράσσος.
32’ Ο Αργυρουδάκης προσπάθησε να πασάρει σε συμπαίκτη του αλλά από κόντρα στον… διαιτητή η μπάλα του στρώθηκε ξανά και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-2.
33’ Σουτ του Μαρουλάκη μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Βασιλόπουλος.
43’ Σέντρα του Αργυρουδάκη κεφαλιά του Γιαπιντζάκη στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
45’ Ο Αργυρουδάκης με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή πετυχαίνει το 0-3.
47’ Σουτ του Γιαπιντζάκη στο κάθετο δοκάρι, πλασέ από τον ίδιο παίκτη απέκρουσε ο Βασιλόπουλος.
54’ Σέντρα του Γιακουμάκη κεφαλιά του Αργυρουδάκη άουτ.
56’ Ο Μπασιάς επιχειρεί το σουτ, η μπάλα καταλήγει άουτ.
63’ Ατομική ενέργεια του Αναγνωστόπουλου που σούταρε για να μπλοκάρει σε διπλό χρόνο ο Βασιλόπουλος.
70’ Ο Γιαπιντζάκης με σουτ κάνει το 0-4.
72’ Κόρνερ του Βουτσαδάκη κεφαλιά του Αναγνωστόπουλου και 0-5.
73’ Ωραία συνεργασία Αναγνωστόπουλου-Αργυρουδάκη και πάσα του τελευταίου στον Αναστασόπουλου που με πλασέ διαμορφώνει το τελικό 0-6.

Διαιτητής: Κοκκινάκης (Λασιθίου)
Βοηθοί: Μπινιχάκης-Πάγκαλος (Λασιθίου)

Ε.Π.Σ. Λασιθίου: Βασιλόπουλος, Πατεράκης, Κράσσος (31’ Παπαδάκης), Βαρελάκης (66’ Πρωτογεράκης), Παπαματθαιάκης, Σαμπροβαλάκης, Γιακουμάκης (54’ Ζερβαλάκης), Σγουρός, Χατζαντωνάκης, Μουζιούρας, Πετράκης.

Ε.Π.Σ. Χανίων: Τσαγκάρης, Βουτσαδάκης, Μαρουλάκης, Διγενάκης, Γιακουμάκης, Νικητόπουλος (56’ Μυλωνάκης), Αναστασόπουλος, Κατσαρός (54’ Μπασιάς), Γιαπιντζάκης, Κακαβελάκης (60’ Αναγνωστόπουλος), Αργυρουδάκης.

Στον πάγκο ήταν και οι Βέρδος, Ανδρεαδάκης, Μαλανδράκης, Κουρομιχελάκης.

Ισοπαλία για τους Νέους

Αν και είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη οι Νέοι της Ε.Π.Σ. Χανίων αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) με την αντίστοιχη ομάδα της Ε.Π.Σ. Λασιθίου.

Στο 30\’ ο Κουνάκης έδωσε το προβάδισμα στη Μικτή Ομάδα Νέων της Ε.Π.Σ.Χ., αλλά το Λασίθι σε μία από τις σπάνιες επισκέψεις του στην εστία του Κουράκη ισοφάρισε με τον Γιακουμάκη στο 85\’.

Φάσεις-γκολ

3\’ Σουτ του Ε. Χρυσού μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Κουράκης
5\’ Εκτέλεση φάουλ του Ρουσάκη ο Κοκάκης με κεφαλιά \”σημαδεύει\” το οριζόντιο δοκάρι, αλλά ο β\’ βοηθός κ. Πάγκαλος είχε σηκωμένη τη σημαία για οφσάιντ.
12\’ Σέντρα του Κουνάκη, κεφαλιά του Ρουσάκη απομακρύνει στη γραμμή ο Καββουσανός.
22\’ Σουτ του Κουνάκη αποκρούει ο Χαρκιολάκης.
29\’ Ο Περουλάκης σεντράρει για τον Κοκάκη, την κεφαλιά του οποίου μπλοκάρει σταθερά ο Χαρκιολάκης.
30\’ Ο Κουνάκης με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).
31\’ Σέντρα του Μελίδη, σουτ στην κίνηση του Κοκάκη, άουτ.
40\’ Σουτ του Μελίδη αποκρούει ο Χαρκιολάκης.
44\’ Ο Κουράκης εξουδετερώνει το σουτ του Λαμπράκη.
52\’ Σουτ του Ρουσάκη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
67\’ Ο Μπέκας πάσαρε στον Μπαλαντινάκη, που απέφυγε τον Χαρκιολάκη αλλά από δύσκολη θέση έστειλε με πλασέ τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
71\’ Φάουλ του Κορωνάκη κεφαλιά του Μαραγκουδάκη άουτ.
75\’ Πάσα του Χρονάκη στον Γιακουμάκη, που με πλασέ ισοφαρίζει (1-1).
78\’ Σέντρα του Ρουσάκη προβολή του Ι. Χρυσού αποκρούει ο Χαρκιολάκης.
78\’ Σουτ του Χρονάκη άουτ.
84\’ Ο Ι. Χρυσός επιχειρεί το σουτ και ο Χαρκιολάκης αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ.
85\’ Σουτ του Μπέκα κόντραρε σε σώματα και ο Χαρκιολάκης μπλόκαρε.
88\’ Νέα σπουδαία επέμβαση του Χαρκιολάκη σε σουτ του Ρουσάκη.

Διαιτητής: Μπινιχάκης (Λασιθίου)
Βοηθοί: Κοκκινάκης-Πάγκαλος (Λασιθίου)

Ε.Π.Σ. Λασιθίου: Χαρκιολάκης, Σουρμενίδης, Ε. Χρυσός, Καββουσανός, Σπανάκης, Κουρίνος (86\’ λ.τρ. Κορνιωτάκης), Κουνενάκης (19\’ Γιακουμάκης), Πετράκης, Κοσμίδης (63\’ Χρονάκης), Λαμπράκης, Δερμιτζάκης.

Ε.Π.Σ. Χανίων: Κουράκης, Περουλάκης, Κορωνάκης, Κουκουλιέρος, Μαραγκουδάκης, Μπέκας (90\’ Μπαμπουνάκης), Κουνάκης, Ιμέρι, Κοκάκης (50\’ Μπαλαντινάκης), Ρουσάκης, Μελίδης (59\’ Ι. Χρυσός).