Ο στόχος του «10Χ10» στην α’ φάση του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών στο πόλο έμεινε τελικά ανεκπλήρωτος για το Ναυτικό Όμιλο Χανίων, που υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 8-8 με τον Τρίτωνα στο κολυμβητήριο του Αμαρουσίου. Το παιχνίδι υπό φυσιολογικές συνθήκες θα γινόταν στα Χανιά με ημερομηνία αρχικά προγραμματισμένη την 14η Μαΐου. Λόγω των προβλημάτων με την πισίνα αναμενόταν να γίνει στο Ηράκλειο αλλά για να μην επιβαρυνθεί κι άλλο οικονομικά ο ΝΟΧ, προτίμησε να προτείνει στην αθηναϊκή ομάδα να γίνει στην έδρα της, μιας και βρισκόταν ήδη στην πρωτεύουσα για το παιχνίδι με το Περιστέρι.

Κι αν το ματς του Σαββάτου κατακτήθηκε η νίκη με εύκολο τρόπο (10-5), μία ημέρα μετά ο Ν.Ο. Χανίων έπεσε… θύμα έκπληξης με τον Τρίτωνα να γίνεται η μοναδική ομάδα που του «έκοψε» βαθμούς.

Ο Ν.Ο.Χ. ΑΝΕΚLINES παρουσιάστηκε αγνώριστος με σημάδια κόπωσης λόγω και της αναμέτρησης με το Περιστέρι, μία ημέρα πριν, αλλά και εξαιτίας της ελλιπέστατης προετοιμασίας καθ’όλη την διάρκεια της χρονιάς.

Ο Τρίτων ως… φιλοξενούμενος στην έδρα του προηγήθηκε στο πρώτο 8λεπτο με 2-1 αλλά με το ίδιο σκορ «επικράτησε» στο δεύτερο ο χανιώτικος Όμιλος, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 3-3.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δεν ήταν καλό για τους πολίστες του Νίκου Βλαζάκη, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-4. Η «αφύπνιση» του τελευταίου οκταλέπτου επέφερε την ανατροπή αλλά όχι τη νίκη, με το 8-8 να είναι το τελικό σκορ.

Πλέον ο ΝΟΧ επικεντρώνεται στην προετοιμασία του για την τελική φάση και τον δρόμο της επιστροφής στην Α1, ευελπιστώντας για την οριστική λύση του προβλήματος με το κολυμβητήριο των Χανίων.

Ν.Ο.Χ  ΑΝΕΚLINES (Νίκος Βλαζάκης):Κωνσταντουδάκης 2, Σολανάκης 2, Φράγκος 1, Μπαριωτάκης 1, Λάππας 1, Βιζυράκης 1.