Σημαντικό βήμα για την είσοδό του στα πλέι οφ ανόδου έκανε ο Α.Ο. Χανιά, που πήρε το κρητικό ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής με 1-0 απέναντι στην Επισκοπή.

Με τη νίκη της αυτή η Χανιώτικη ομάδα «έπιασε» ξανά στην 2η θέση τον Ηρακλή Ψαχνών, διατηρώντας τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από την 5η θέση.

Ονειρικό ξεκίνημα στο ματς έκανε ο ΑΟΧ, που μόλις στο 2’ άνοιξε το σκορ με τον Βασιλόγιαννη, ενώ ελέω Καλογεράκη δεν πήρε μεγαλύτερο προβάδισμα, αφού ο Χανιώτης γκολκίπερ πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις σε προσπάθειες του Μαραγκουδάκη (4’ και 17’). Για λίγο δεν βρήκαν στόχο οι προσπάθειες του Πάγκαλου (9’ και 17’).

Όσον περνούσε η ώρα ανέβαζε… στροφές η Επισκοπή που έγινε ιδιαίτερα απειλητική προς το τέλος του ημιχρόνου, έχοντας δοκάρι με τον Γκονζάλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ο ίδιος, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινάνε πιο ορεξάτα, χωρίς όμως να χάνουν τη σπουδαία ευκαιρία.

Από την άλλη ο Καλογεράκης ξανά δήλωνε «παρών» σε κάθε επικίνδυνη φάση του Α.Ο. Χανιά.

Η Επισκοπή «φωνάζει» για χέρι του Παγώνη σε γύρισμα του Βιδάλη στο 60’, σε φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες στη Θύρα 4, όπου φιλοξενήθηκαν οι φίλαθλοι της Ρεθυμνιώτικης ομάδας. Ο παρατηρητής διαιτησίας κ. Αγαδάκος όταν ρωτήθηκε σχετικά τόνισε ότι και χέρι να υπάρχει είναι ακούσιο.

Φάσεις-γκολ
2’ ΓΚΟΛ: Ιδανική σέντρα του Μανωλά, ο Βασιλόγιαννης με σουτ στην κίνηση στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).
4’ Σουτ του Πότσι κοντράρει σε σώματα και επωφελείται ο Μαραγκουδάκης, που πλασάρει από κοντά για να αποκρούσει ο Καλογεράκης.
5’ Δυνατό σουτ του Μανωλά ελάχιστα έξω.
7’ Σουτ του Μπρατσιάνη μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.
8’ Σουτ του Μαραγκουδάκη στην αγκαλιά του Καλογεράκη.
9’ Σέντρα του Βασιλόγιαννη για τον Πάγκαλο, που παίρνει την κεφαλιά και στέλνει ελάχιστα έξω από την εστία τη μπάλα, τη στιγμή που ήταν πεσμένος μέσα στην περιοχή ο Βιδάλης.
13’ Εκτέλεση φάουλ του Γκονζάλες η μπάλα άουτ.
17’ Σέντρα του Παγώνη κεφαλιά του Μαραγκουδάκη και σπουδαία επέμβαση του Καλογεράκη.
24’ Δυνατό σουτ του Σελινιωτάκη ψηλά πάνω από την εστία του Θεοδωρόπουλου η μπάλα.
34’ Σουτ του Πάγκαλου λίγο έξω από την εστία του Καλογεράκη.
45’ Επικίνδυνο γύρισμα του Βιδάλη διώχνει με το πόδι ο Θεοδωρόπουλος.
45+1’ Φαλτσαριστό σουτ του Γκονζάλες έδιωξε σε κόρνερ με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού ο Θεοδωρόπουλος.
46’ Σουτ του Γκονζάλες μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.
47’ Φάουλ του Βασιλόγιαννη διώχνει ο Καλογεράκης και το γυριστό του Χατζηισαΐα καταλήγει άουτ.
49’ Σουτ του Δρακάκη μέσα από την περιοχή ψηλά πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
52’ Φάουλ του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Παπατζίκου ψηλά άουτ.
62’ Σέντρα του Μαραγκουδάκη σουτ στην κίνηση του Τσάτσου αποκρούει ο Καλογεράκης.
75’ Σουτ του Δελήμπαση ψηλά άουτ.
83’ Ίδια φάση με τον παίκτη της Επισκοπής να μην βρίσκει στόχο στο σουτ που επιχείρησε.
85’ Φάουλ του Τσάτσου αποκρούει ο Καλογεράκης και η κεφαλιά του Χατζηισαΐα καταλήγει άουτ.

Διαιτητής: Αντωνίου (Αθηνών)
Βοηθοί: Μεϊντάνας-Φωτόπουλος (Αθηνών)
4ος: Ζαχαριουδάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Σπαθάρας (10’), Μανωλάς (12’), Βιδάλης (61’), Πιθαρούλης (80’), Θεοδωρόπουλος (90+3’)

Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Χατζηισαΐας, Παπατζίκος, Μανωλάς (76’ Καμπλιώνης), Πότσι, Γκούμας (78’ Πιθαρούλης), Βασιλόγιαννης, Πάγκαλος, Κοσταντίνοφ (57’Τσάτσος), Μαραγκουδάκης.

Επισκοπή (Κώστας Ανυφαντάκης): Καλογεράκης, Μανουσάκης, Βουρβαχάκης, Σπαθάρας, Βιδάλης, Σελινιωτάκης (78’ Ανωγειανάκης), Δελήμπασης, Μπρατσιάνη, Γκονζάλες, Μαρτσάκης (68’ Σουμπασάκης), Δρακάκης (55’ Γιακουμάκης).