Στο Αρκαλοχώρι θα κριθούν τα πάντα στο Παγκρήτιο πρωτάθλημα Μπάσκετ Ανδρών, αφού η 9η αγωνιστική της τελικής φάσης δεν περιελάμβανε εκπλήξεις για τους δυο πρωτοπόρους, που ετοιμάζονται για «τιτανομαχία» την τελευταία αγωνιστική. Ηρόδοτος και Αναγέννηση συνέχισαν με νίκες και πλέον τα πάντα θα κριθούν στην έδρα της δεύτερης όπου ο αγώνας της επόμενης αγωνιστικής θα έχει φόντο το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ, με το νικητή να παίρνει τίτλο και άνοδο στην Γ’ Εθνική.

Στη Ν. Αλικαρνασσό ο Ηρόδοτος με πρώτο… βιολί τον εκπληκτικό για ακόμα ένα παιχνίδι Βασίλη Μαϊστρέλη επικράτησε με 82-65 της νεανικής Ιεράπετρας, που πάλεψε το παιχνίδι, «κερδίζοντας» ουσιαστικά την τέταρτη περίοδο. Στα Χανιά η Αναγέννηση ήθελε περισσότερο τη νίκη και την κατέκτησε 67-57, υποχρεώνοντας τον Κύδωνα στην 6η σερί ήττα του. Τέλος στο Λίντο σε αδιάφορο, όπως εξελίχθηκε με βάση τα άλλα αποτελέσματα, ο Φιλαθλητικός «ζευγάρωσε» τις νίκες του απέναντι στον Ανδρογέα επικρατώντας αυτή την φορά με 73-68 ως γηπεδούχος.

Ηρόδοτος - Ιεράπετρα 82-65
 Διαιτητές : Χαλαμπαλάκης – Κατσαπρακάκης

Τα  δεκάλεπτα : 28-14, 40-26 (ημ.), 61-40, 82-65

 Ηρόδοτος (Κόκκινος Γιάννης) : Νίχλος, Μαϊστρέλης Ν. 3 (1), Μαϊστρέλης Β. 24 (6), Τσάμης 6, Χαραλαμπάκης, Αλεβιζάκης, Τσάμης 3, Κούκιαλι 10 (2), Σταματάκης 6, Φραγκιαδάκης 7, Κάλφας 6 (1), Αποστολίδης 17 (3).

 Ιεράπετρα (Γιαϊτανάκης Μαρίνος) : Κορνιωτάκης 2, Στρατάκης 5, Κοροβέσης, Ανδρουλάκης 8, Κολοβός 17 (1), Χατζηιωαννίδης, Φραγκιαδάκης 11 (1), Μαντζαράκης 17 (2), Ταμπάκης, Μούτσα 5 (1).

Φιλαθλητικός - Ανδρογέας 73-68
Διαιτητές :
Μακρής - Καρανικόλα Ελ.

Τα  δεκάλεπτα: 22-7, 36-27 (ημ.), 53-40, 73-68

 Φιλαθλητικός (Κασσαπίδης Δημήτρης) : Φασουλάκης 14 (2), Κουμιανάκης 18 (1), Καφούσης 5 (1), Δέλτσος, Μυλωνάκης 9, Τζάνης, Δοαξαστάκης 2, Χισκάκης 8 (2), Βαρνάβας 9, Παπασταματάκης, Νησωτάκης 8, Μπελεφάντης.

Ανδρογέας (Πετεινός Γιάννης) : Σταυρακάκης, Αλμπαντάκης 2, Χωματάς 14, Χαριτάκης 5 (1), Αρβανίτης 5, Αγγελιδάκης 9 (2), Ζήσιος 12, Περάλης, Βισκαδουράκης 9 (1), Παγωνίδης 6, Ανυφαντάκης, Μηλαθιανάκης 6.

Κύδων-Αναγέννηση 57-67

Διαιτητές: Γιαννακουδάκης, Κατσανεβάκης.

Τα δεκάλεπτα:14-13, 27-32 (ημίχ.), 39-45, 57-67.

Κύδων (Ηλιάκης Γιάννης): Πιαλόγλου 3, Χολέβας 2, Πιπεράκης, Κατσιγαράκης, Μανίγκοντιτς 24 (2), Ρούτσης 9 (1), Λιονάκης 17, Μπερτίδης, Σεβαστόπουλος, Αδοντάκης, Μανουσάκης, Κοντογιωργάκης 2.

Αναγέννηση (Μαραγκάκης Μανόλης): Κριθινάκης 3, Ψαθάκης 8 (1), Γιαβρίδης 10 (1), Κοκκιάδης 7, Τζάνης 16 (1), Σηφάκης 15, Χάτζη 8.

 

Η βαθμολογία (σε 9 αγώνες)
1.Ηρόδοτος 16 (7-2)

-.Αναγέννηση Αρκ. 16 (7-2)

3.Ανδρογέας 14 (5-4)

4.Φιλαθλητικός 13 (4-5)

5.Κύδων 12 (3-6)

6.Ιεράπετρα 10 (1-8)

Η επόμενη αγωνιστική (10η-τελευταία)

Αναγέννηση – Ηρόδοτος

Ανδρογέας – Κύδων

Ιεράπετρα – Φιλαθλητικός

Πρώτοι σκορερ

1.Βασίλης Μαϊστρέλης (Ηρόδοτος) 225 πόντοι (25μ.ο.)

2.Μιχάλης Λιονάκης (Κύδων) 145 π. (16,1 μ.ο.)

3.Ηλίας Αποστολίδης (Ηρόδοτος) 128 π. (14,2 μ.ο.)

4.Παναγιώτης Αρβανίτης (Ανδρογέας) 122 π. (13,5 μ.ο.)

5.Νίκος Ζήσιος (Ανδρογέας) 105 π. (11,6 μ.ο.)

 

Λευτέρης Αντωνακάκης