Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε στα Ψαχνά ο ΑΟ Χανιά για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football league 2. Η Χανιώτικη ομάδα αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα όταν δέχτηκε δυο γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά κοντά στα μισά του αʼ ημιχρόνου και παρά την πολύ καλή της εμφάνιση στην επανάληψη δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.
Στο 15ʼ ο Ντελέκος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 23ʼ ο Φαρούκ με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 2-0 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο 45λεπτο όπου θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα τέρματα, με τους «μπλε» ωστόσο να αντιδρούν στην επανάληψη και να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Δεν τα κατάφεραν όμως με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να απειλήσουν τους γηπεδούχους.
Ο Ηρακλής έτσι όχι μόνο διατήρησε αλώβητη την έδρα του αλλά έμεινε πλέον μόνος στη κορυφή του ομίλου αφού η Ρόδος αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τον Παναιγιάλειο.
Από την άλλη τα Χανιά έμειναν στο 22 βαθμούς αλλά τουλάχιστον δεν έχασαν θέση στη κατάταξη.