Το 11ο Παγκρήτιο Μαθητικό Πρωτάθλημα σκακιού ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε 22&23/3 στους άνετους και φιλόξενους χώρους του ξενοδοχείου Santa Marina στην Αμμουδάρα Ηρακλείου .

Οι άρτιες αγωνιστικές συνθήκες σε συνάρτηση με την ηλιόλουστη μέρα βοήθησαν ώστε όλα να κυλήσουν ήρεμα και τα παιδιά να απολαύσουν όχι μόνο το σκάκι τους αλλά και τα παιχνίδια στο γκαζόν του ξενοδοχείου. Διοργανωτής του πρωταθλήματος ο σκακιστικός σύλλογος του Γαζίου σε συνεργασία με τον Δήμο Αλεβιζίου.

Στους αγώνες συμμετείχαν 266 μαθητές οι οποίοι χωρίστηκαν σε κατηγορίες ανάλογα με την τάξη τους και αγωνίστηκαν με ελβετικό σύστημα 7 γύρων.

\"\"

Το επίπεδο των παικτών πολύ υψηλό με αποτέλεσμα να γίνουν συναρπαστικές μονομαχίες σ’ όλες τις κατηγορίες για την τελική επικράτηση των νικητών. Οι αγώνες αυτοί αποτελούν την προκριματική φάση των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων και οι 8 πρώτοι από κάθε κατηγορία (με απαραίτητη τη συμμετοχή μίνιμουμ τριών κοριτσιών) προκρίνονται για την τελική φάση που θα διεξαχθεί από τις 25 έως τις 27 Απριλίου στην Ερέτρια της Χαλκίδας.

\"\"

Αγωνιστικά τώρα στην συγκομιδή των μεταλλίων τα Χανιά κυριάρχησαν για άλλη μια χρονιά στέλνοντας στο βάθρο των νικητών 39 αθλητές, ενώ η συγκομιδή των μεταλλίων ήταν 13 χρυσά μετάλλια 14 αργυρά και 12 χάλκινα μετάλλια.

\"\"

Το Ηράκλειο ανεβασμένο σε σχέση με την περσινή χρονιά με τους μαθητές του να κατακτούν 21 συνολικά μετάλλια από τα οποία τα 8 ήταν χρυσά 6 αργυρά και 7 χάλκινα μετάλλια. Από δύο μετάλλια κατέκτησαν οι μαθητές του Ρεθύμνου και Αγ. Νικολάου.

\"\"

Από τους συλλόγους ξεχώρισε η Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων που είδαν τους αθλητές της να παίρνουν πάνω από το 50% των επιτυχιών! Συγκεκριμένα 25 συνολικά αθλητές της ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών κατακτώντας 12 χρυσά μετάλλια 9 αργυρά μετάλλια και τέσσερα χάλκινα!

\"\"

Ο ΟΦΗ ήταν η πολυνίκης ομάδα του Ηρακλείου με δύο χρυσά μετάλλιο τρία αργυρά και δύο χάλκινα. Το ΓΑΖΙ πήρε δύο χρυσά μετάλλια και δύο χάλκινα. Ο Κύδωνας είχε 4 αργυρά μετάλλια και 7 χάλκινα. Οι Νέοι Ηροδότου πήραν δύο χρυσά μετάλλια και ένα χάλκινο. Ο ΛΑΤΩ Αγ. Νικολάου πήρε ένα χρυσό μετάλλιο και ένα αργυρό. Ο ΛΕΩΝ ΚΑΝΤΙΑ πήρε ένα χρυσό και ένα αργυρό μετάλλιο.

\"\"

Ο ΟΑΧ είχε ένα χρυσό μετάλλιο και ένα χάλκινο. Ο ΟΑΑΗ πήρε δύο αργυρά μετάλλια και δύο χάλκινα. Ο ΣΚΟΡ είχε ένα αργυρό μετάλλιο και ένα χάλκινο. Ο ΕΓΟΗ πήρε ένα χρυσό μετάλλιο.

Ο Α.Ο. Κισσάμου είχε ένα αργυρό μετάλλιο.

\"\"

Αναλυτικά τώρα οι νικητές ανά κατηγορία έχουν ως εξής:

Νήπια: 1ος Ριζωνάκης Σταύρος 4ο Μουρνιών, 2ος Κρασαδάκης Λευτέρης 38ο Χανίων, 3ος Τσαγκαράκης Κων/νος 78 Ηρακλείου, 4-5ος Βιολάκης Αναστάσης, 8ο Χανίων, Σαμπάνης Θάνος 25ο Χανίων. 1η Τσαπάκη Ασημένια 53ο Ηρακλείου, 2η Αγγελάκη Σοφία 8ο Χανίων, 3η Μαθιουδάκη Μαριάννα Ηρακλείου.

\"\"

Α΄ δημοτικού: 1ος Χριστοδουλάκης Μιχάλης 16ο Χανίων, 2ος Παρασκάκης Φίλιππος 8ο Χανίων, 3ος Αλειφέρης Γιάννης Νεροκούρου. 1ο κορίτσι Καραβιτάκη Αντωνία 5ο Χανίων, 2η Καρούζου Μελίνα 15ο Ηρακλείου, 3η Τριπολυτάκη Ειρήνη 14ο Ρεθύμνου.

\"\"

Β΄Δημοτικού: 1ος Καλογερής Γιάννης Αγ. Μαρίνα, 2ος Παυλιουδάκης Γιώργος Θεοδωροπούλου, 3-4ος Αγγελάκης Αλέξιος Πλατανιά, Βυζιράκης Αντώνιος 14ο Χανίων. 1ο κορίτσι Καντεράκη Μαρία-Μυρτώ 1ο Χανίων, 2η Καλιοντζάκη Εριέττα 5ο Χανίων, 3η Λουκάκη Χρυσούλα Χρυσοπηγή.

Γ΄ Δημοτικού: 1ος Φυντριλάκης Κυριάκος 5ο Χανίων, 2ος Βυζιράκης Σταύρος 14ο Χανίων, 3-4ος Παπιδάκης Γιώργος Παγκρήτιο, Τζαγκαράκης Παναγιώτης 5ο Χανίων. 1ο κορίτσι Καραβιτάκη Ευαγγελία 5ο Χανίων, 2η Τσουρουνάκη Μαρία 1ο Χανίων, 3η Φοινικιανάκη Στέλλα 14ο Ηρακλείου.