Άλλη μια διάκριση ήρθε να προστεθεί στο ενεργητικό της Φιλιώς Μανωλιουδάκη. Η Χανιώτισσα πολίστρια του Ολυμπιακού, μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αναδείχθκηκε καλύτερη αθλήτρια της Α1 πόλο γυναικών. Αυτή ήταν ακόμα μια απόδειξη της εξαιρετικής χρονιάς που έκανε η 25χρονη περιφερειακός, που ήταν από τις κορυφαίες στην πορεία της ομάδας του Πειραιά προς το πρωτάθλημα.

Η Μανωλιουδάκη με τη συγκομιδή 93 βαθμών κατέκτησε την πρώτη θέση στο έπαθλο Forthnet, που σημαίνει και την ανάδειξή της ως κορυφαίας αθλήτριας της Α1 για τη σεζόν 2010-2011.

Αναλυτικά η βαθμολογία των τελικών:
Βουλιαγμένη-Ολυμπιακός 6-7: Τσουρή 7, Μανωλιουδάκη 6, Ρουμπέση 5, Αντωνάκου 4, Μαυρέλου 3, Ασημάκη 2, Ψούνη 1.
Εθνικός-Ηρακλής 9-10: Γούλα 7, Μωραϊτη 6, Τζίμα 5, Χ. Φλώρου 4, Καραλόγου 3, Κουλιεράκη 2, Φάνσερ 1.
Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη 9-7: Μανωλιουδάκη 7, Φαν Μπέλκουμ 6, Αντωνάκου 5, Ρουμπέση 4, Αβραμίδου 3, Κόνουκ 2, Μαυρέλου 1.
Ηρακλής-Εθνικός 10-5: Τζίμα 7, Μ. Πλευρίτου 6, Μ. Φλώρου 5, Οικονομοπούλου 4, Ζάντου 3, Φάνσερ 2, Χ. Φλώρου 1.
Βουλιαγμένη-Ολυμπιακός 10-6: Ρουμπέση 7, Κόνουκ 6, Λαρά 5, Ψούνη 4, Κουτέλη 3, Μελιδώνη 2, Μαυρέλου 1.
Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη 11-9: Φαν Μπέλκουμ 7, Μανωλιουδάκη 6, Αντωνάκου 5, Τσουκαλά 4, Κόνουκ 3, Αβραμίδου 2, Ψούνη 1.

Οι δέκα πρώτες της τελικής βαθμολογίας είναι:

Φιλιώ Μανωλιουδάκη (Ολυμπιακός) 93

 Αλεξάνδρα Ασημάκη (Βουλιαγμένη) 92

 Ιφκε φαν Μπέλκουμ (Ολυμπιακός) 77

 Σοφία Κόνουκ (Βουλιαγμένη) 70

 Σταυρούλα Αντωνάκου (Ολυμπιακός) 69

 Μάγδα Τζίμα (Ηρακλής) 60

 Άλκηστης Αβραμίδου (Ολυμπιακός) 57

 Ναυσικά Αλεξάκη (Πανιώνιος) 54

 Κατερίνα Οικονομοπούλου (Εθνικός) 52

 Καμίλ Χέικο (Εθνικός) 51

Τρεις Κρητικές στις καλύτερες κάτω των 21

Στην αντίστοιχη βαθμολογία για το έπαθλο «Forthnet Rookie of the year» (καλύτερη αθλήτρια κάτω των 21 ετών), πρώτη αναδείχτηκε η Μάγδα Τζίμα του Ηρακλή, ενώ τέταρτη ήρθε η Χανιώτισσα  Έλενα Φαραμάκη του Ν.Ο. Ρεθύμνου.  Στην 10άδα βρίσκονται ακόμα δυο αθλήτριες του ΝΟΡ, η Ρεθυμνιώτισσα Νόρμα Φραγκιουδάκη (6η) και η Χανιώτισσα Μαίρη Παλληκαράκη (9η).
Αναλυτικά η βαθμολογία για τις νεαρές αθλήτριες:

 Μάγδα Τζίμα (Ηρακλής) 60

 Μαρίνα Φλώρου (Ηρακλής) 51

 Μαργαρίτα Πλευρίτου (Ηρακλής) 48

 Έλενα Φαρμάκη (Ν.Ο. Ρεθύμνου) 41

 Χριστίνα Τσουκαλά (Βουλιαγμένη) 40

 Νόρμα Φραγκιουδάκη (Ν.Ο. Ρεθύμνου) 25

 Αντωνία Βάσιλα (Νηρέας Χαλ.) 24

 Χριστίνα Φλώρου (Ηρακλής) 17

 Μαίρη Παλληκαράκη (Ν.Ο. Ρεθύμνου) 15

 Γεωργία Κουλιεράκη (Εθνικός) 15

 Κατερίνα Ζάντου (Ηρακλής) 15

 Ελένη Γούλα (Ηρακλής) 15

 Σταματίνα Κοντογιάννη (Πανιώνιος) 10

 Κατερίνα Αποστολίδου (Πανιώνιος) 9

 Χρυσούλα Διαμαντοπούλου (Πανιώνιος) 8

 Έλενα Ξενάκη (Βουλιαγμένη) 4

 Μαριαλένα Κουγιουμτζή (Εθνικός) 1

 

 

Λευτέρης Αντωνακάκης