Σπουδαίες επιδόσεις σημείωσαν στην Ημερίδα Τεχνικής Κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε στο Κολυμβητήριο Ηρακλείου οι αθλήτριες του Ναυτικού Ομίλου Χανίων Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου και Ροζάννα Λαμπαρδάκη.

Για φωτογραφίες από την Ημερίδα πατήστε ΕΔΩ.

Η ενημέρωση του ΝΟΧ για την Ημερίδα:

Οι επιδόσεις της Κωνσταντίνας Καλογεροπούλου στα 200μ. επιφάνεια και της Ροζάννας Λαμπαρδάκη στα 50μ. διπλά πέδιλα ξεχώρισαν στην Ημερίδα Τεχνικής Κολύμβησης η οποία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (26/4) στο Κολυμβητήριο Ηρακλείου.

Ο χρόνος της Καλογεροπούλου (01:36.54) είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα για φέτος, με την αθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Χανίων να δείχνει έτσι πως είναι πανέτοιμη για νέες επιτυχίες στο πανελλήνιο ΟΠΕΝ που ακολουθεί το τριήμερο 9 έως 11 Μαΐου στο Κολυμβητήριο Περιστερίου.

Για την Λαμπαρδάκη, ο χρόνος που σημείωσε (00:23.74), αποτελεί όριο Εθνικής ομάδας κι έτσι θα εξασφάλιζε την συμμετοχή της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων-Νεανίδων που πρόκειται να γίνει τον προσεχή Ιούνιο στα Χανιά. Ωστόσο, η επίδοσή της δεν μετράει, καθώς σημειώθηκε εκτός πανελλήνιας διοργάνωσης. Παρόλα αυτά, η Λαμπαρδάκη, που είχε μία γενικώς πολύ καλή παρουσία σε όλα τα αγωνίσματα που έλαβε μέρος, δείχνει ικανή να σημειώσει σπουδαίες επιδόσεις στο πανελλήνιο ΟΠΕΝ και φυσικά να είναι παρούσα στο Παγκόσμιο.

Ο τεχνικός του Ν.Ο. Χανίων, Ηλίας Καλαμαρίδης, έμεινε ευχαριστημένος από την προσπάθεια των αθλητών του και δηλώνει αισιόδοξος για τη συμμετοχή τους στο πρωτάθλημα που ακολουθεί.

«Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια όλων των παιδιών, τα οποία είχαν μια πολύ καλή παρουσία στην Ημερίδα. Θεωρώ πως οι αγώνες αυτοί μας βοήθησαν ώστε να δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις για το πανελλήνιο παρά τις αντίξοες συνθήκες που υπάρχουν. Μην παραγνωρίζουμε ότι αναγκαστήκαμε ουσιαστικά να πραγματοποιήσουμε την ημερίδα στο Ηράκλειο, από τη στιγμή που η 50άρα πισίνα στα Χανιά παραμένει κλειστή. Ενόψει του ΟΠΕΝ ήμασταν αναγκασμένοι να κολυμπήσουν τα παιδιά σε 50άρα πισίνα. Σε γενικές γραμμές αντιμετωπίζουμε δυσκολίες κι αυτή είναι άλλη μια παράμετρος της δυσκολίας να κάνουμε προπονήσεις στην 25άρα πισίνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα τελευταία δύο χρόνια το Τμήμα Τεχνικής Κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου έχει αυξήσει σημαντικά τον αριθμό των παιδιών αλλά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να συνωστιζόμαστε στις διαδρομές», δήλωσε ο κ. Καλαμαρίδης.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για το Ν.Ο. Χανίων ήταν τα εξής:

 

50μ. διπλά πέδιλα

Ανδρών

1η θέση Θοδωρής Παπαδόπουλος 00:23.31

2η θέση Παντελεήμων Χίνος 00:35.09

3η θέση Διονύσης Ψαρομήλιγκας 00:35.46

4η θέση Χαράλαμπος Πατεράκης 00:37.04

5η θέση Ιάσων Χίνος 00:37.25

Γυναικών

1η θέση Ροζάννα Λαμπαρδάκη 00:23.74 όριο εθνικής Νεανίδων

2η θέση Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 00:26.20

3η θέση Μαρία Λαμπαρδάκη 00:26.85

4η θέση Βαρβάρα Μποφίλη 00:27.45

5η θέση Κωνσταντίνα-Μαρία Βαρουξάκη 00:29.29

6η θέση Ειρήνη Φραγκιαδάκη 00:30.75

7η θέση Κωνσταντίνα Βουράκη 00:31:16

8η θέση Ιφιγένεια Ανδρεάδη 00:34.68

9η θέση Στέλλα Σπανουδάκη 00:34.95

10η θέση Άννα-Μαρία Φραδελάκη 00:38.98

11η θέση Ελευθερία Λεδάκη 00:39.90

 

100μ. διπλά πέδιλα

Ανδρών

1η θέση Μενέλαος Ξηρουχάκης 00:51.77

2η θέση Θοδωρής Παπαδόπουλος 00:51.96

3η θέση Γιώργος Ανδρεάδης 01:06.64

4η θέση Αστέριος Κούτρης 01:08.65

5η θέση Ανδρέας Κελαϊδής 01:15.80

6η θέση Διονύσης Ψαρομήλιγκας 01:20.67

7η θέση Χαράλαμπος Πατεράκης 01:23.90

8η θέση Ιάσων Χίνος 01:25.35

Γυναικών

1η θέση Βαρβάρα Μποφίλη 00:58.98

2η θέση Κατερίνα Κατερινάκη 01:06.37

3η θέση Ειρήνη Φραγκιαδάκη 01:09.25

4η θέση Κωνσταντίνα Βουράκη 01.15.37

5η θέση Ιφιγένεια Ανδρεάδη 1:25.17

6η θέση Άννα-Μαρία Φραδελάκη 01:28.35

7η θέση Ελευθερία Λεδάκη 01:32.11

8η θέση Στέλλα Σπανουδάκη 01:33.71

 

200μ. διπλά πέδιλα

Ανδρών

1η θέση Ευτύχης Πατεράκης 02:07.46

2η θέση Γιώργος Ανδρεάδης 02:27.38

3η θέση Αστέριος Κούτρης 02:32.03

Γυναικών

1η θέση Βαρβάρα Μποφίλη 02:08.82

 

50μ. άπνοη

Ανδρών

1η θέση Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 00:17.46

2η θέση Γιάννης Παπασταματάκης 00:21.74

3η θέση Θοδωρής Παπαδόπουλος 00:22.59

4η θέση Γιώργος Ανδρεάδης 00:30.58

Γυναικών

1η θέση Ροζάννα Λαμπαρδάκη 00:18.52

2η θέση Αριάδνη Δουλαβέρη 00:20.46

3η θέση Νίκη Πατεράκη 00:20.89

4η θέση Αργυρή-Μαρία Κότσαρη 00:20.98

5η θέση Ιωάννα Παπαγεωργίου 00:22.07

6η θέση Ευαγγελία Ριτζάκη 00:22.30

7η θέση Κατερίνα Σπυριδάκη 00:23.69

8η θέση Κυριακή-Μαρίνα Χατζηαναστασίου 00:28.02

 

100μ. Y/B

Ανδρών

1η θέση Στέλιος Βασιλαντωνάκης 00:38.16

2η θέση Στράτος Ψαρουδάκης 00:38.91

3η θέση Βασίλης Σαλεβουράκης 00:40.67

Γυναικών

1η θέση Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:45.01

2η θέση Ιωάννα Παπαγεωργίου 00:49.29

3η θέση Μαρία Λαμπαρδάκη 00:55.81

 

400μ. Υ/Β

Ανδρών

1η θέση Μενέλαος Ξηρουχάκης 03:33.16

2η θέση Γιάννης Παπασταματάκης 04:22.13

 

50μ. επιφάνεια

Ανδρών

1η θέση Στράτος Ψαρουδάκης 00:17.85

2η θέση Στέλιος Βασιλαντωνάκης 00:19.09

3η θέση Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 00:19.63

4η θέση Αλέξανδρος-Εσκάντερ Φτίτι 00:22.23

5η θέση Μανόλης Σπανουδάκης 00:24.85

6η θέση Γιάννης-Ανις Φτίτι 00:29.66

7η θέση Κωνσταντίνος Λεδάκης 00:30.12

8η θέση Ανδρέας Κελαϊδής 00:30.27

9η θέση Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 00:30.94

10η θέση Διονύσης Ψαρομήλιγκας 00:32.54

11η θέση Παντελεήμων Χίνος 00:34.30

12η θέση Ιάσων Χίνος 00:35.31

13η θέση Χαράλαμπος Πατεράκης 00:39.20

Γυναικών

1η θέση Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:21.05

2η θέση Νίκη Πατεράκη 00:21.78

3η θέση Ιωάννα Παπαγεωργίου 00:23.43

4η θέση Αργυρή-Μαρία Κότσαρη 00:23.56

5η θέση Νικολέτα Κρητικάκη 00:24.22

6η θέση Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 00:24.26

7η θέση Ευαγγελία Ριτζάκη 00:24.30

8η θέση Κατερίνα Σπυριδάκη 00:25.74

9η θέση Κατερίνα Κατερινάκη 00:26.33

10η θέση Κωνσταντίνα-Μαρία Βαρουξάκη 00:27.89

11η θέση Κυριακή-Μαρίνα Χατζηαναστασίου 00:28.54

12η θέση Κωνσταντίνα Βουράκη 00:31:39

13η θέση Ειρήνη Φραγκιαδάκη 00:31.93

14η θέση Άννα-Μαρία Φραδελάκη 00:35.67

 

100μ. επιφάνεια

Ανδρών

1η θέση Αντώνης Τσουρουνάκης 00:40.60

2η θέση Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 00:43.30

3η θέση Αλέξανδρος-Εσκάντερ Φτίτι 00:51.48

4η θέση Μανόλης Σπανουδάκης 00:58.78

5η θέση Γιάννης-Ανις Φτίτι 01:07.71

6η θέση Ανδρέας Κελαϊδής 01:08.58

7η θέση Κωνσταντίνος Λεδάκης 01:08.65

8η θέση Παντελεήμων Χίνος 01:16.86

9η θέση Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 01:18.31

Γυναικών

1η θέση Ροζάννα Λαμπαρδάκη 00:44.90

2η θέση Αριάδνη Δουλαβέρη 00:48.48

3η θέση Νίκη Πατεράκη 00:49.57

4η θέση Μαρία Λαμπαρδάκη 00:54.44

5η θέση Νικολέτα Κρητικάκη 00:54.76

6η θέση Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 00:55.66

7η θέση Ελένη Δημητριάδη 00:59.01

8η θέση Κατερίνα Κατερινάκη 01:00.20

9η θέση Κυριακή-Μαρίνα Χατζηαναστασίου 01:02.73

10η θέση Αθηνά Σαλεβουράκη 01:03.22

11η θέση Κωνσταντίνα-Μαρία Βαρουξάκη 01:05.29

 

200μ. επιφάνεια

Ανδρών

1η θέση Βασίλης Σαλεβουράκης 01:36.34

2η θέση Αλέξανδρος-Εσκάντερ Φτίτι 01:59.11

3η θέση Μανόλης Σπανουδάκης 02:11.25

4η θέση Γιάννης-Ανις Φτίτι 02:26.07

5η θέση Κωνσταντίνος Λεδάκης 02:32.52

6η θέση Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 02:53.74

Γυναικών

1η θέση Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου 01:36.54 καλύτερος χρόνος στην Ελλάδα σε όλες τις κατηγορίες

2η θέση Κατερίνα Καλαμαρίδη 01:43.88

3η θέση Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 01:45.10

4η θέση Αριάδνη Δουλαβέρη 01:51.61

5η θέση Νικολέτα Κρητικάκη 02:02.20

6η θέση Ελένη Δημητριάδη 02:07.12

7η θέση Αθηνά Σαλεβουράκη 02:18.33

 

400μ. επιφάνεια

Γυναικών

1η θέση Ευαγγελία Ριτζάκη 04:15.73

2η θέση Κατερίνα Σπυριδάκη 04:26.80

 

800μ. επιφάνεια

Ανδρών

1η θέση Αντώνης Τσουρουνάκης 06:55.13

 

4x100μ. επιφάνεια

Ανδρών

1η θέση Ευτύχης Πατεράκης - Γιώργος Ανδρεάδης - Αστέριος Κούτρης - Διονύσης Ψαρομήλιγκας 03:57.95

 

4x200μ. επιφάνεια

1η θέση Ευτύχης Πατεράκης - Γιώργος Ανδρεάδης - Αστέριος Κούτρης - Διονύσης Ψαρομήλιγκας 08:56.32