Ο Εργοτέλης γνώρισε την ήττα από τον Πανιώνιο με 2-1 στην Νέα Σμύρνη για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, και θα μπορούσαν να είχαν φύγει με το θετικό αποτέλεσμα.
Η ομάδα τα πρώτα είκοσι λεπτά του παιχνιδιού φάνηκε να μη βρίσκει τα πατήματα της μέσα στο γήπεδο και παρατάχθηκε με σύστημα 3-5-2. Όμως άλλαξε σύστημα σε 4-2-3-1 και κατ’ επέκταση άλλαξε και η αγωνιστική εικόνα της ομάδας, η οποία άρχισε να απειλεί τον αντίπαλο ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση της.
Το κυριότερο είναι ότι ο Εργοτέλης έδειξε αρκετά καλά στοιχεία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Από σήμερα (26/8) όλοι στην ομάδα επικεντρώνουν την προσοχή τους στο επόμενο ματς με αντίπαλο την Καλλονή.