Για μία ακόμα χρονιά στη Λίμνη Κουρνά πραγματοποιήθηκαν οι 16οι "Κορίσσιοι" διασυλλογικοί αγώνες Κανόε Καγιάκ.

Η ενημέρωση του ΝΟΧ:

Με την αναμενόμενη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο 1 και 2 Νοεμβρίου στη λίμνη Κουρνά του Δήμου Αποκορώνου οι 16οι "Κορίσσιοι" διασυλλογικοί αγώνες Κανόε Καγιάκ. Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν και ειδικότερα το Σάββατο όπου η καταρρακτώδης βροχή δυσκόλεψε το έργο των αγωνιζομένων, η διοργάνωση κύλησε ομαλά, με τους αθλητές από πολλά σωματεία της Ελλάδος και της Κύπρου να ξεδιπλώνουν το ταλέντο και να δείχνουν τις ικανότητές τους.

Στους αγώνες συμμετείχαν αθλητές και αθλήτριες από έξι αθλητικά Σωματεία της Κύπρου και εννέα από την Ελλάδα (Ε.Ν.Ο. Αιγυπτιωτών, Ν.Ο. Μεθάνων Νηρηίς, Ν.Ο. Βάρης Βάρκιζας, Ν.Ο. Λίμνης Ευβοίας, Γ.Ν.Ο. Σαλαμίνας, Ν.Ο. Ζαρλή Γυάλας Σαλαμίνας, Μαραθώνιος Ακαδημία, Ν.Ο. Χαλκίδας, Ν.Ο. Χανίων), καθώς επίσης και από τα Special Olympics Αθήνας (Ε.Ν.Ο.Α.) και Χανίων (Ν.Ο. Χανίων).

Ο Ν.Ο. Χανίων είχε μια εξαιρετική παρουσία, λαμβάνοντας μέρος με δεκάδες παιδιά, άνδρες και γυναίκες, αγόρια και κορίτσια φτάνοντας στην κατάκτηση 53 συνολικά μεταλλίων (21 χρυσών, 17 ασημένιων και 15 χάλκινων) και επιβεβαιώνοντας για πολλοστή φορά έτσι ότι συγκαταλέγεται ανάμεσα στα κορυφαία σωματεία της χώρας. «Ήταν μια ακόμα καλή χρονιά για μας. Ευχαριστώ όλους τους αθλητές μας που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς και εκφράζω την ευγνωμοσύνη μου προς τους γονείς, τους φίλους και υποστηρικτές του Τμήματος που πιστεύουν σε μας και μας στηρίζουν», είναι η δήλωση από τον Μανόλη Αγγελάκη, προπονητή του Τμήματος Κανόε Καγιάκ του Ν.Ο.Χ., μιας και οι αγώνες στον Κουρνά, όπως κάθε χρόνο, ρίχνουν την αυλαία των αγωνιστικών δραστηριοτήτων της ομάδας.

ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΟ "ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ"

Για πρώτη φορά, η διοργάνωση των "Κορίσσιων" Αγώνων έδωσε την ευκαιρία να ενισχυθεί το έργο του "Χαμόγελου του Παιδιού", με το νέο παράρτημα στη Κρήτη να έχει ξεκινήσει τη λειτουργία του εδώ και λίγο καιρό στην οδό Μαργουνίου 39 από τα Χανιά. Για το λόγο αυτό, οι διοργανωτές είχαν στήσει κουμπαρά στον οποίο ο καθένας μπορούσε από το υστέρημά του να ενισχύσει το φιλανθρωπικό έργο του ιδρύματος.


ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ SPECIAL OLYMPICS

Σημαντικές επιτυχίες υπήρξαν και από την ομάδα των Special Olympics του Ν.Ο. Χανίων, η οποία κατέκτησε 13 μετάλλια (5 χρυσά, 4 ασημένια και 4 χάλκινα), με τους αθλητές να κερδίζουν το χειροκρότημα των παρευρισκομένων με το πάθος και την μαχητικότητα που επέδειξαν. Σημειώνεται με την ευκαιρία ότι το 2015 τρεις αθλητές του Ναυτικού Ομίλου, ο Κώστας Δασκαλάκης, ο Δημήτρης Χουδαλάκης και ο Ρούσσος Κοτσιφάκης μαζί με τους Αντώνη Εξαρχόπουλο, Νίκο Τσιγάντε και Κωνσταντίνο Ρεμούνδο από τα Special Olympics του Ε.Ν.Ο.Α. θα συμμετάσχουν στους Παγκόσμιους αγώνες (Special Olympics World Games) που θα διεξαχθούν στο Λος Αντζελες των ΗΠΑ. Συνοδοί και προπονητές τους θα είναι οι Αλεξάντερ Νικίτοβιτς και Μανόλης Αγγελάκης.

Η ΕΠΙΔΕΙΞΗ SUP

Μετά το πέρας των αγώνων πραγματοποιήθηκε επίδειξη του SUP (όρθια κωπηλάτιση) από φίλους και αθλητές του "Chania Surf Club" τους οποίους ο Ναυτικός Ομιλος ευχαριστεί. Το SUP εντάχθηκε επίσημα στην Ελληνική Ομοσπονδία Κανόε Καγιάκ και ο Ν.Ο. Χανίων αναμένεται μέσα  στο επόμενο διάστημα να το εντάξει ως αγώνισμα στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του.

Φωτογραφίες από τους 16ους "Κορίσσιους" αγώνες


ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΤΟΥ Ν.Ο.Χ.

1η θέση

Σπύρος Πολυχρονάκης Κ1 Προαγωνιστική Αγόρια 200μ. Σειρά Β’

Μαγδαληνή Αντωνίου Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 2000μ.

Ελευθερία Παπασταματάκη Κ1 Παγκορασίδων 2000μ.

Γιάννης Αντωνίου Κ1 Παμπαίδων 2000μ.

Αναστάσιος Μελεμενής Κ1 Εφήβων 200μ. Σειρά Β’

Γιάννης Τζανακόπουλος Κ1 Εφήβων 200μ. Σειρά Γ’

Αντώνης Σώκος Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Σειρά Β’

Ελευθερία Παπασταματάκη / Μαγδαληνή Τζανακοπούλου Κ2 Παγκορασίδων 200μ.

Κωνσταντίνα Σαράντου Κ1 Γυναικών 200μ.

Κωνσταντίνα Σαράντου / Ευσταθία Βεργανελάκη Κ2 Γυναικών 200μ.

Κλεάνθη Σηφάκη Κ1 Νεανίδων 200μ.

Κυριάκος Ποντικάκης / Γιάννης Τζανακόπουλος Κ2 Παίδων 200μ. Σειρά Β’

Ελευθερία Παπασταματάκη Κ1 Παγκορασίδων 2000μ. Σειρά Α’

Παναγιώτης Ποντικάκης / Αναστάσιος Μελεμενής Κ2 Εφήβων 200μ. Σειρά Α’

Γιάννης Κουριδάκης / Γιάννης Αντωνίου Κ2 Παμπαίδων 200μ. Σειρά Β’

Γιάννης Τζανακόπουλος Κ1 Παίδων 200μ. Σειρά Β’

Γιάννης Κουτσοποδιώτης / Αναστάσιος Μελεμενής Κ2 Παίδων 200μ. Σειρά Α’

Γιάννης Αντωνίου Κ1 Παμπαίδων 200μ. Σειρά Α’

Αναστάσιος Μελεμενής Κ1 Παίδων  200μ. Σειρά Α’

Αντωνία Μπερτσουλάκη / Μαργαρίτα Καρακατσάνη Κ2 Νεανίδων 200μ.

Μαγδαληνή Αντωνίου Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ.


2η θέση

Παναγιώτης Ποντικάκης Κ1 Ανδρών  200μ. Σειρά Β’

Λευτέρης Πολυχρονάκης Κ1 Παμπαίδων 200μ. Σειρά Β’

Θανάσης Τζανακόπουλος Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Σειρά Α’

Παναγιώτης Ποντικάκης Κ1 Εφήβων 200μ. Σειρά Α’

Νίκος Διακάκης Κ1 Προαγωνιστική Αγόρια 200μ. Σειρά Β’

Χρήστος Ασημακόπουλος Κ1 Προαγωνιστική Αγόρια 200μ. Σειρά Γ’

Γιάννης Τζανακόπουλος Κ1 Παίδων 2000μ.

Γιάννης Κουτσοποδιώτης Κ1 Εφήβων 200μ. Σειρά Γ’

Ευσταθία Βεργανελάκη Κ1 Γυναικών 200μ.

Κλεάνθη Σηφάκη / Ευαγγελία Σηφάκη Κ2 Γυναικών 200μ.

Αντωνία Ζουλάκη Κ1 Νεανίδων 200μ.

Γιάννης Κουτσοποδιώτης Κ1 Παίδων 200μ. Σειρά Β’

Κυριάκος Ποντικάκης Κ1 Παίδων 200μ. Σειρά Γ’

Μάξιμος Δερμιτζάκης / Σπύρος Πολυχρονάκης Κ2 Προαγωνιστική Αγόρια 200μ.

Μαρία Μελεμενή Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ.

Μάξιμος Δερμιτζάκης Κ1 Προαγωνιστική Αγόρια 200μ. Σειρά Α’

Αναστάσης Αναγνωστόπουλος Κ1 Ανδρών 200μ. Σειρά Α’


3η θέση

Αντωνία Μπερτσουλάκη Κ1 Γυναικών 200μ.

Ευτύχης Φράγκος Κ1 Προαγωνιστική Αγόρια 200μ. Σειρά Γ’

Νίκος Διακάκης / Χρήστος Ασημακόπουλος Κ2 Προαγωνιστική Αγόρια 200μ.

Κυριάκος Ποντικάκης Κ1 Εφήβων 200μ. Σειρά Β’

Νίκος Στρατουδάκης Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Σειρά Β’

Μαργαρίτα Καρακατσάνη Κ1 Κορασίδων 200μ.

Αντωνία Μπερτσουλάκη / Αντωνία Ζουλάκη Κ2 Γυναικών 200μ.

Θανάσης Τζανακόπουλος / Αντώνης Σώκος Κ2 Παίδων 200μ. Σειρά Α’

Νίκος Στρατουδάκης / Παναγιώτης Κερασιώτης Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Σειρά Β’

Μαγδαληνή Τζανακοπούλου Κ1 Παγκορασίδων 200μ. Σειρά Γ’

Γιάννης Τζανακόπουλος / Γιάννης Κουτσοποδιώτης Κ2 Εφήβων 200μ. Σειρά Α΄

Οδυσσέας Κουσκουμβεκάκης Κ1 Παίδων 200μ. Σειρά Γ’

Κλεάνθη Σηφάκη / Αντωνία Ζουλάκη Κ2 Νεανίδων 200μ.

Δημήτρης Βαρβαντάκης Κ1 Παμπαίδων 200μ. Σειρά Δ’

Γιώργος Σηφάκης / Δημήτρης Βαρβαντάκης Κ2 Παμπαίδων 200μ. Σειρά Α’


4η θέση

Γιώργος Τσουπάκης Κ1 Εφήβων 200μ. Σειρά Α’

Παναγιώτης Κερασιώτης Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Σειρά Δ’

Αντωνία Ζουλάκη Κ1 Γυναικών 200μ.

Γιώργος Γεραιουδάκης Κ1 Παμπαίδων 200μ. Σειρά Α’

Χρήστος Τσουπάκης Κ1 Παμπαίδων 200μ. Σειρά Γ’

Δέσποινα Σώκου Κ1 Παγκορασίδων 200μ. Σειρά Α’

Ζωή Παράκη / Παρασκευή Πετράκη Κ2 Νεανίδων  200μ.

Γιώργος Γεραιουδάκης / Ανδρέας Πρωτοπαπαδάκης Κ2 Παμπαίδων 200μ. Σειρά Β’

Αντώνης Μουζουράκης Κ1 Προαγωνιστική Αγόρια 200μ. Σειρά Α’

Αναστάσης Αναγνωστόπουλος Κ1 Ανδρών 5000μ.

Δέσποινα Σώκου / Μαρία-Ελένη Ασημακοπούλου Κ2 Παγκορασίδων 200μ.

Σπύρος Θωμαδάκης / Γιώργος Τσουπάκης Κ2 Παίδων 200μ. Σειρά Α’

Ανδρέας Πρωτοπαπαδάκης Κ1 Παμπαίδων 200μ. Σειρά Δ’


5η θέση

Γιάννης Κουτσοποδιώτης Κ1 Παίδων 2000μ.

Γιώργος Σηφάκης Κ1 Παμπαίδων 200μ. Σειρά Β’

Μαρία-Ελένη Ασημακοπούλου Κ1 Παγκορασίδων 200μ. Σειρά Β’

Οδυσσέας Κουσκουμβεκάκης / Γιώργος Κουσκουμβεκάκης  Κ2 Εφήβων

Ευτύχης Φράγκος / Αντώνης Μουζουράκης Κ2 Προαγωνιστική Αγόρια 200μ.

Παρασκευή Πετράκη Κ1 Κορασίδων 2000μ.

Ζωή Παράκη Κ1 Κορασίδων 200μ.

Μαργαρίτα Καρακατσάνη Κ1 Νεανίδων 200μ.

Σπύρος Θωμαδάκης Κ1 Παίδων 200μ. Σειρά Α’


6η θέση

Γιάννης Κουριδάκης  Κ1 Παμπαίδων 2000μ.

Παρασκευή Πετράκη Κ1 Κορασίδων 200μ.

Ζωή Παράκη Κ1 Νεανίδων 200μ.


7η θέση

Αναστάσιος Μελεμενής Κ1 Παίδων 2000μ.

Μαγδαληνή Τζανακοπούλου Κ1 Παγκορασίδων 2000μ.  


10η θέση

Μαριλένα Ασημακοπούλου Κ1 Παγκορασίδων 2000μ.

Δημήτρης Βαρβαντάκης Κ1 Παμπαίδων 2000μ.


11η θέση

Λευτέρης Πολυχρονάκης Κ1 Παμπαίδων 2000μ


13η θέση

Ανδρέας Πρωτοπαπαδάκης Κ1 Παμπαίδων 2000μ.


15η θέση

Γιώργος Γεραιουδάκης Κ1 Παμπαίδων 2000μ.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ SPECIAL OLYMPICS

1η θέση

Κώστας Δασκαλάκης / Δημήτρης Χουδαλάκης ΤΚ2 (30+) 200μ. Σειρά Α’

Κώστας Γαροφαλάκης / Λευτέρης Πολυχρονάκης ΤΚ2 UNIFIED 200μ. Σειρά Α’

Κώστας Δασκαλάκης ΤΚ1 (22-29) 500μ.

Νατάσσα Σκαραντωνάκη / Ελευθερία Παπασταματάκη ΤΚ2 UNIFIED 200μ.

Κώστας Δασκαλάκης / Δημήτρης Χουδαλάκης ΤΚ2 (30+)  500μ. Σειρά Α’


2η θέση

Βασίλης Ραϊσάκης ΤΚ1 (16-21) 200μ.

Κώστας Δασκαλάκης ΤΚ1 (22-29) 200μ. Σειρά Β’

Βασίλης Ραϊσάκης / Ρούσσος Κοτσιφάκης ΤΚ2 (22-29) 200μ. Σειρά Α’

Μαρία Κουτσογιαννάκη / Μαργαρίτα Καρακατσάνη ΤΚ2 UNIFIED 200μ.


3η θέση

Ρούσσος Κοτσιφάκης ΤΚ1 (22-29) 200μ. Σειρά Α’

Ρούσσος Κοτσιφάκης ΤΚ1 (22-29) 500μ.  Σειρά Α’

Κυριάκος Πετρόχειλος / Γιώργος Σηφάκης ΤΚ2 UNIFIED 200μ. Σειρά Α’

Μιχαλία Κορκίδη / Μαγδαληνή Τζανακοπούλου ΤΚ2 UNIFIED 200μ.


4η θέση

Βασίλης Ραϊσάκης ΤΚ1 (16-21) 500μ.

Βαγγέλης Παντελάκης ΤΚ1 (22-29) 500μ. Σειρά Α’

Βαγγέλης Παντελάκης ΤΚ1 (22-29)  200μ. Σειρά Β’

Νεκτάριος Παπαδοκοκολάκης / Βαγγέλης Παντελάκης ΤΚ2 (30+) 200μ. Σειρά Α’