Από νωρίς ο Πλατανιάς φρόντισε να βάλει τις βάσεις για την επιστροφή στις νίκες απέναντι στη Νίκη Βόλου.
Το τελικό 3-1 στα Περιβόλια ήρθε μέσα από καλό ποδόσφαιρο για τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου, που είχαν όμως και το σημαντικό αριθμητικό πλεονέκτημα από το 5\’ λόγω της αποβολής του Ταΐρη.
Στο 7\’ ο Ναζλίδης μπορεί να \”νικήθηκε\” στο πέναλτι από τον Δήμιζα -που έκανε ντεμπούτο στη Super League- αλλά στο 12\’ έδωσε σκορ στον αγώνα. Το 2-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από το φάουλ του Τζίλβαν και την… ευγενική χορηγία του Δήμιζα απλοποίησε τα πράγματα για τους \”ερυθρόλευκους\”, που έφτασαν και στο 3-0 στο 53\’ με τον Βραζιλιάνο να σκοράρει ξανά και να ανακηρύσσεται μετά το ματς ως \”ΕΛΕΠΑΠ-MVP\”.
Η Νίκη που πάλεψε όσο μπορούσε το ματς μείωσε στο 73\’ με τον Σκούρτη, που συνδύασε την επιστροφή του στη πόλη που γεννήθηκε με το 4ο γκολ του στο πρωτάθλημα, σκοράροντας απέναντι σε μία ομάδα στην οποία είχε σύντομη παρουσία κατά το παρελθόν.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας)-Γεωργιάδης (Κοζάνης)
4ος διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Ζαραδούκας (10’), Μαρινάκης (35\’), Κοτσαρίδης (39\’)

Κόκκινες κάρτες: Ταΐρης (5’)

Το \”φιλμ\” του αγώνα

5’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Ναζλίδης περνάει κάθετη πάσα στον Τόρες, που ανατρέπεται από τον Ταΐρη στην προσπάθειά του να τον αποφύγει. Πέναλτι που καταλογίζει ο Θάνος και κόκκινη στον γκολκίπερ της Νίκης Βόλου.
7’ ΧΑΜ. ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Ναζλίδης εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Δήμιζας στο ντεμπούτο του στη Super League αποκρούει.
11’ Ο Μουζακίτης βρίσκει χώρο για το σουτ αλλά ο Ολιμπά αποκρούει σε κόρνερ.
12’ ΓΚΟΛ: Ο Τόρες πασάρει παράλληλα στον Ναζλίδη, που πλασάρει σωστά και παρότι ο Λάουξ διώχνει η μπάλα – που την έσπρωξε στη συνέχεια στα δίχτυα ο Τσουράκης – ο Πλατανιάς ανοίγει το σκορ με τον αρχηγό του να εξιλεώνεται για το χαμένο πέναλτι (1-0).
14’ Ο Κουλιμπαλί κερδίζει τις κόντρες και σουτάρει αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
16’ Από σέντρα του Τσουράκη  ο Τόρες δεν μπορεί να σκοράρει από κοντά.
22’ Στην πλάτη της άμυνας του Πλατανιά ο Σκούρτης πλασάρει για να αποκρούσει ο Ολιμπά, με τον β’ βοηθό Γεωργιάδη λανθασμένα –με βάση την τηλεοπτική μετάδοση- να υποδεικνύει οφσάιντ.
23’ Σουτ του Τσουράκη απέκρουσε σε κόρνερ ο Δήμιζας. Από την εκτέλεση του Τζίλβαν και την απομάκρυνση του Μαρινάκη ο Τσουράκης έκανε το σουτ για να μπλοκάρει ο Δήμιζας.
34’ Σουτ του Κουλιμπαλί αρκετά έξω από την εστία.
41’ Σουτ του Ζαραδούκα μπλοκάρει ο Δήμιζας.
42’ Κόρνερ του Ναζλίδη κεφαλιά του Κουλιμπαλί άουτ.
45+1’ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Τζίλβαν, ο Δήμιζας δεν συγκρατεί τη μπάλα και αυτή καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.
47’ Σουτ του Μουζακίτη μπλοκάρει ο Ολιμπά.
53’ ΓΚΟΛ: Κάθετη πάσα του Τέτε, από τον Τόρες η μπάλα φτάνει στον Τζίλβαν, που πλασάρει σωστά για το 3-0.
54’ Ο Τζίλβαν περνάει τη μπάλα πάνω από τον Δήμιζα, αλλά ο Λάουξ διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
55’ Ωραία συνεργασία Ζαραδούκα-Τζίλβαν, ο Τόρες στέλνει με σουτ τη μπάλα πάνω από την εστία.
72’ Φάουλ του Λάουξ η μπάλα άουτ.
73’ ΓΚΟΛ: Ο Τέτε χάνει τη μπάλα από τον Αναστασόπουλο, που πασάρει στον Σκούρτη, που κάνει ωραία ενέργεια και με σουτ μειώνει το 3-1.
84’ Σουτ του Ροζέριο άουτ.
90+3’ Το σουτ του Αποστολόπουλου μπλοκάρει ο Δήμιζας.

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Ιτούα, Κουλιμπαλί, Μπανανά (66\’ Αποστολόπουλος), Ζαραδούκας (71΄ Δημήτρης), Τέτε, Μαχαμάτ, Ναζλίδης, Τσουράκης, Τζίλβαν (76\’ Μιλούνοβιτς), Τόρες

Νίκη Βόλου (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Ταΐρης, Μαρινάκης, Ίβενς, Καρασαλίδης, Μαχλελής, Λάουξ, Κοτσαρίδης (46\’ Αναστασόπουλος), Ροζέριο, Νικλητσιώτης (7\’ Δήμιζας), Μουζακίτης (86\’ Τζιώρας), Σκούρτης.