Για τρίτο ματς… μακριά από τη νίκη έμεινε ο Α.Ο. Χανιά, που δεν κατάφερε να χαρεί μέχρι τέλους την ανατροπή που είχε κάνει κόντρα στον Αχαρναϊκό (2-2).

Οι φιλοξενούμενοι με τον ταχύτατο Ταμπάκη δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΑΟΧ και από πάσα του υψηλόσωμου φορ στο 8’ ο Γέσιτς πέτυχε το 0-1. Η αντίδραση του ΑΟΧ ήταν άμεση και εντυπωσιακή, με τον Γκότοβο να ισοφαρίζει στο 10’ και τον Κρητικό στο 11’ να φέρνει την ανατροπή.

Το ματς κυλούσε χωρίς πολλές φάσεις αλλά στο 52’ ο Σικαλιάς έχασε τη μπάλα σε μακρινό σουτ του Νιάρου και ο Ταμπάκης σκόραρε για το 2-2.

Στη συνέχεια η είσοδος του Μαρτσάκη έδωσε άλλη πνοή επιθετικά στον ΑΟΧ με τον Χανιώτη επιθετικό να έχει δύο πολύ καλές στιγμές στο 61’ και – κυρίως – στο 65’. Στο 73’ ο Μαρτσάκης σκόραρε αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ από τον β’ βοηθό Νικολακάκη.

Με τον Ταμπάκη και πάλι να φεύγει στην πλάτη της άμυνας ο Αχαρναϊκός πήγε να κάνει κι άλλη ζημιά στον ΑΟΧ, αλλά ο Γκότοβος έσωσε τους “μπλε”.

Τα Περιβόλια πήγαν να “παγώσουν” για τα καλά στο 92′ αλλά ο Μανουσάκης εξ επαφής πλάσαρε άουτ.

Το photostory του αγώνα ΑΟΧ-Αχαρναϊκός

Το “φιλμ” του αγώνα
5’ Σουτ του Καραγιάννη άουτ.
6’ Ατομική ενέργεια του Ταμπάκη που μπαίνει στην περιοχή αλλά με σουτ στέλνει τη μπάλα άουτ.
8’ ΓΚΟΛ: Νέα προσπάθεια του Ταμπάκη που γυρίζει τη μπάλα στον Γέσιτς, ο οποίος σε κενή εστία πλασάρει για το 0-1.
10’ ΓΚΟΛ: Άμεση απάντηση για τον ΑΟΧ, από εκτέλεση φάουλ του Καραλή ο Γκότοβος με κεφαλιά ισοφαρίζει.
11’ ΓΚΟΛ: Με τη σέντρα ο ΑΟΧ φτάνει στην ανατροπή από σέντρα του Καραγιάννη και ιδανική κεφαλιά του Κρητικού (2-1).
52’ ΓΚΟΛ: Σουτ του Νιάρου ο Σικαλιάς δεν συγκράτησε τη μπάλα και ο Ταμπάκης με πλασέ τη στέλνει στα δίχτυα.

61’ Σουτ του Μαρτσάκη άουτ.
65’ Στην πλάτη της άμυνας ο Μαρτσάκης πάει να “κρεμάσει” με “λόμπα” τον Παγούδη, αλλά η μπάλα περνάει για λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
68’ Σουτ του Οικονομόπουλου λίγο έξω από την εστία του Παγούδη.
73’ Το γκολ του Μαρτσάκη, μετά τη μπαλιά του Πάγκαλου, ακυρώνεται ως οφσάιντ.
78’ Ο Ταμπάκης προσπερνάει στο σπριντ τον Κοντέοντα αλλά ο Γκότοβος με αποτελεσματικό τάκλιν σώζει τον ΑΟΧ.
83’ Σουτ του Μανουσάκη άουτ.

90+2′ Σέντρα του Καλογερόπουλου ο Μανουσάκης από κοντά πλασάρει άουτ.

Διαιτητής: Ρατσιάτος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Κουρομιχελάκης (Πειραιά)-Νικολακάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Κοντέων (24’), Νιάρος (47’), Παγώνης (67’)

Α.Ο. Χανιά (Σταύρος Παπανδρέου): Σικαλιάς, Παγώνης, Γκότοβος, Κοντέων, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Οικονομόπουλος (74’ Καμινιώτης), Καραγιάννης (58’ Γκούμας), Πάγκαλος, Καραλής (55’ Μαρτσάκης), Κρητικός.

Αχαρναϊκός (Γιώργος Βαζάκας): Παγούδης, Ιωαννίδης, Μωυσιάδης, Ζώνας, Νιάρος (70’ Στουρνάρας), Εμέκα, Ιορδανίδης (86’ Καλογερόπουλος), Παπατόλιος (63’ Καλαμιώτης), Μανουσάκης, Ταμπάκης, Γέσιτς.