Με την κατάθεση των υποψηφιοτήτων για την ανάδειξη των μελών των νέων αιρετών διοικήσεων των Οργανώσεων της Πανελλαδικής Οργάνωσης και την εκλογή των αντιπροσώπων που έληξε χθες, η ΝΔ οδηγείται στο 10ο Τακτικό Συνέδριο της.

Το συνέδριο που θα πραγματοποιηθεί στις 22 – 24 Απριλίου θα ψηφίσει το νέο Καταστατικό του Κόμματος, την Κεντρική Πολιτική Επιτροπή και το νέο Γραμματέα του κόμματος.

Στο Ηράκλειο το «εσωκομματικό θερμόμετρο» ανεβαίνει σταδιακά στα ύψη, ενώ οι συμμαχίες των τοπικών στελεχών έχουν αρχίσει ήδη να διαμορφώνονται με στόχο τη διαμόρφωση πλειοψηφικών ρευμάτων στις κομματικές οργανώσεις σε επίπεδο νομού και δήμων, αλλά και στο σώμα του συνεδρίου του κόμματος.

Χθες το βράδυ έληξε η προθεσμία για την κατάθεση των υποψηφιοτήτων για τους συνέδρους και για τις Τοπικές Οργανώσεις . Ένας σημαντικός αριθμός των υποψηφίων ανήκει στην κατηγορία των νέων ανθρώπων που καλούνται να δραστηριοποιηθούν στους κόλπους του κόμματος της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, ενώ δεν λείπουν και οι πιο παλιοί και έμπειροι με παρουσία ετών στη ΝΔ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ενδιαφέρον των «γαλάζιων» τοπικών στελεχών είναι ιδιαίτερα μεγάλο, καθώς τόσο οι σύνεδροι που θα εκλεγούν, όσο και τα μέλη των τοπικών οργανώσεων και των θεματικών, θα συμμετέχουν στο κλειστό εκλογικό σώμα που θα εκλέξει τον Πρόεδρο της ΝΟΔΕ.

Σύμφωνα με πληροφορίες του flashnews.gr στις εκλογές για την ανάδειξη Προέδρου του Νομαρχιακού καθοδηγητικού οργάνου της ΝΔ, που θα διεξαχθούν στις 17 Απριλίου, αναμένεται να υπάρξουν δύο σημαντικές, από τον χώρο, υποψηφιότητες. 

Πρόκειται για τον Πρόεδρο του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Ηρακλείου “Νίκος Καζαντζάκης” Μανώλη Μπελαδάκη και για τον Πρόεδρο των αστικών ΚΤΕΛ Καλλέργο Βουλγαράκη.

Το αποτέλεσμα της εσωκομματικής «μάχης» για τον Πρόεδρο της ΝΟΔΕ Ηρακλείου αναμένεται να είναι οριακό, όπως εκτιμούν τοπικά στελέχη της ΝΔ, καθώς και οι δύο άνδρες χαίρουν γενικότερης αποδοχής στο εσωτερικό της Παράταξης.

Οριακό όμως, αναμένεται να είναι και το αποτέλεσμα της «μάχης» για την Προεδρία και για τα μέλη της Τοπικής Δημοτικής Οργάνωσης Ηρακλείου, εκλογές που θα διενεργηθούν στις 3 Απριλίου.

Για την προεδρία θα αναμετρηθούν η Βολιτάκη Ειρήνη και ο Γιάννης Λυρώνης.

Την ίδια στιγμή, μεγάλο ενδιαφέρον υπάρχει στην τοπική ΝΔ και για τα μέλη της Δημοτικής Επιτροπής Ηρακλείου, όπου κατατέθηκαν … 23 υποψηφιότητες!

Αναλυτικά:

1.    Βαρδαβάς Εμμανουήλ
2.    Δαγαλάκη Θεοδοσία
3.    Κοτσαμάνης Δημήτρης
4.    Κλάδος Θεμιστοκλής
5.    Λιναρδάκης Μιχάλης
6.    Μαγκουσάκη Ευστρατία
7.    Μεραμβελιωτάκης Γιώργος
8.    Μπιτικάκης Γιάννης
9.    Μυκωνιάτης Νίκος
10.    Νιπυράκης Θωμάς
11.    Οικονομάκη Ολυμπία
12.    Ορφανάκης Αντώνης
13.    Περβολαράκης Γιώργος
14.    Πετράκης Ελευθέριος
15.    Σενετάκης Γιώργος 
16.    Σαριδάκη Μαρίνα
17.    Φλώκος Ξενοφών
18.    Τρούλης Γιώργος
19.    Χαλκιαδάκη Χρυσάνθη
20.    Χατζηδάκης Γιώργος
21.    Χαραλαμπάκης Γιάννης
22.    Χατζημηνάς Κων/νος
23.    Χατζηνικολάου Γιάννης

Ιδιαίτερα μεγάλο είναι και το ενδιαφέρον των μελών του κόμματος για το 10ο Τακτικό Συνέδριο του Κόμματος, καθώς, όπως εκτιμούν, θα αποτελέσει μια νέα αφετηρία για ένα ποιοτικό άλμα στην πολιτική ζωή της χώρας. 

Χθες το βράδυ κατατέθηκαν συνολικά οι 42 υποψηφιότητες, 33 άνδρες και 9 γυναίκες (για να καλύπτεται καταστατικά η ποσόστωση των γυναικών), ενώ στις εκλογές που θα πραγματοποιηθούν στις 3 Απριλίου, θα αναδειχθούν συνολικά, 33 αντιπρόσωποι όπου και θα συμμετάσχουν στο συνέδριο του κόμματος.

Αναλυτικά οι υποψήφιοι:

1.    Αντωνακάκης Εμμανουήλ
2.    Βαρούχας Βασίλειος
3.    Βασιλάκης Νικόλαος
4.    Βουρεξάκης Γεώργιος
5.    Βουρεξάκης Γεώργιος
6.    Γιακουμάκης Νικόλαος
7.    Ζαχαριουδάκης Στυλιανός
8.    Ηγουμενάκης Γεώργιος
9.    Καλεντάκης Παντελής
10.    Καλλέργης Νικόλαος
11.    Καλοκύρης Εμμανουήλ
12.    Καραγιαννάκης Φίλιππος
13.    Καραπιπεράκης Μηνάς
14.    Καργάκης Νικόλαος
15.    Κουμπενάκης Αντώνιος
16.    Κτιστάκης Ιωάννης
17.    Λιανιέρης Ανδρέας
18.    Λιναρδάκης Μιχάλης
19.    Μανουράς Αριστείδης
20.    Μαρής Στέργιος
21.    Νηστικάκης Θεόδωρος
22.    Νιπυράκης Θωμάς
23.    Ξυλούρης Εμμανουήλ
24.    Ορφανίδης Αντώνιος
25.    Παπαδάκης Μιχάλης
26.    Παππάς Γεώργιος
27.    Πετράκης Ελευθέριος
28.    Σενετάκης Γεώργιος
29.    Σμαργιαννάκης Νικόλαος
30.    Τζανάκης Νεκτάριος
31.    Τζερνιάς Παντελής
32.    Φλώκος Ξενοφών
33.    Φραγκιαδάκης Χαράλαμπος

Και οι γυναίκες - σύνεδροι που εκλέγονται λόγω ποσόστωσης:

1.    Αγγελάκη Αθανασία
2.    Γαρεδάκη Ευλαμπία
3.    Γρηγορίου Άννα
4.    Γυπαράκη – Σταράκη Μαρία
5.    Κουντουράκη Ελένη
6.    Μαράκη Αγγελική
7.    Σαριδάκη Μαρίνα
8.    Σταμπούλου Τένια
9.    Χαλκιαδάκη Χρυσάνθη