Η ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας στην ιστορία της, έπειτα από το επιβλητικό πέρασμα με 8-1 από την έδρα του Ικάρου.

Με τον… αέρα της κορυφής η ομάδα του Γιάννη Κατσούλη μπήκε δυναμικά στο ματς και το “καθάρισε” με συνοπτικές διαδικασίες μένοντας μόνη πρώτη με 2 βαθμούς διαφορά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-4, με γκολ των Ταταράκη (5’), Γωνιωτάκη (17’), Βεστάκη (39’) και Ντεντάκη (44’). Στο δεύτερο ημίχρονο την παράσταση “έκλεψε” ο Βεστάκης, που πέτυχε ακόμα τρία γκολ (62’, 85’ και 86’) “πιάνοντας” στην κορυφή των σκόρερ με 22 γκολ τον Μπαδιεριτάκη. Ενδιάμεσα (67’) ο Τσίτας είχε πετύχει το 0-6. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 88’ με πέναλτι του Χριστόπουλου.

Η νεανική Δόξα Παχιανών έκανε ακόμα μία “ζημιά” τη φετινή περίοδο, αφού υποχρέωσε σε οδυνηρή απώλεια βαθμών τον Πανακρωτηριακό (1-1). Ένα πρώην “παιδί” των γηπεδούχων, ο Περράκης, στο 18’ έκανε το 0-1, για να ισοφαρίσει με πέναλτι στο 21’ ο Αδαμόπουλος. Οι φιλοξενούμενοι “έχασαν” με κόκκινη τον Χρυσό στο 54’ αλλά ο Χριστουλάκης “κατέβασε ρολά” και δεν επέτρεψε στον Πανακρωτηριακό να παραβιάσει άλλη φορά την εστία του.

Ο Άρης Βουκολιών πέτυχε μεγάλη νίκη γοήτρου απέναντι στον Άρη Σούδας (3-0), θέτοντας οριστικά εκτός τίτλου τους περσινούς πρωταθλητές, ενώ τη νικηφόρα πορεία της συνέχισε η Σπάθα, που νίκησε ξανά εκτός έδρας με σκορ 3-1, αυτή τη φορά τον Ποσειδώνα Τσικαλαριών.