Εβδομήντα πέντε Ελληνες αθλητές έχουν καταφέρει μέχρι στιγμής να εξασφαλίσουν την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας.

Ανάμεσα στους αθλητές που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην μεγαλύτερη αθλητική συνάντηση, είναι και 3 αθλήτριες από την Κρήτη.

Πρόκειται γαι την Μαρία Μπελιμπασάκη από τη Σητεία, αθλήτρια των 200 μέτρων, η Άννα Ντουντουνάκη από τα Χανιά, αθλήτρια της κολύμβησης και η Ρεθεμνιώτισα κωπηλάτισσα, Σοφία Ασουμανάκη.

Οι αθλητές που έχουν προκριθεί είναι:

Στίβος (18 αθλητές)

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)
Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)
Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)
Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)
Αντώνης Μάστορας (ύψος)
Κώστας Μπανιώτης (ύψος)
Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)
Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)
Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)
Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)
Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)
Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος)
Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)
Νίκος Σκαρβέλης (σφαίρα)
Αλεξία Πάππας (10.000)

(Η Μαρία Μπελιμπασάκη)

Κολύμβηση (11 αθλητές)

Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)
Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)
Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μικτή ατομική)
Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)
Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)
Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Αννα Ντουντουνάκη (100μ. ύπτιο)
Απόστολος Χρήστου (100 ύπτιο)
Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)

(Άννα Ντουντουνάκη)

Συγχρονισμένη Κολύμβηση (2αθλήτριες)

Ντουέτο

Υδατοσφαίριση (13 αθλητές)

Εθνική ομάδα των ανδρών

Ιστιοπλοΐα (7 αθλητές)

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)
Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)
Παύλος Καγιαλής,
Παναγιώτης Μάντης (470)
Γιάννης Μιτάκης (Φιν)
Σοφία Μπεκατώρου - Μιχάλης Πατενιώτης (Νacra 17)

Σκοποβολή (2 αθλητές)

Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)
Ευθύμης Μίττας (σκητ)

Κωπηλασία (6 αθλητές)

Κατερίνα Νικολαΐδου,
Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)
Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)

(Σοφία Ασουμανάκη)

Γυμναστική (9 αθλητές)

Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)
Bλάσης Μάρας (ενόργανη)
Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)
Βάσω Μιλλούση (ενόργανη)
Εθνική ομάδα ανσάμπολ (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)

Ποδηλασία (2 αθλητές)

Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)
Xρήστος Βολικάκης (ποδηλασία δρόμου)

Ξιφασκία (2 αθλήτριες)

Βάσω Βουγιούκα
Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου

Επιτραπέζια Αντισφαίριση (1 αθλητής)

Παναγιώτης Γκιώνης

Πάλη (1 αθλήτρια)

Μαρία Περβολαράκη