Η «σταχτοπούτα» του Μουντιάλ Γυναικών της Γερμανίας, η Ιαπωνία, ολοκλήρωσε το όμορφο ταξίδι της κατακτώντας τον παγκόσμιο τίτλο και κάνοντας ουσιαστικά την μεγάλη έκπληξη στον τελικό με τις ΗΠΑ.

Οι Ασιάτισσες αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι και επικράτησαν της δις παγκόσμιας πρωταθλήτριας με 3-1, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει 1-1 και την παράταση 2-2.

Η ομάδα της εθνικής των ΗΠΑ προηγήθηκε στο 69’ με την Μόργκαν αλλ’α ισοφάρισε η Μιγιάμα στο 81’ μετά από «δώρο» της άμυνας. Στην παράταση και πάλι οι Αμερικανίδες πήραν προβάδισμα στο 104’ με την Γουάμπακ αλλά η Ιαπωνία… απάντησε εκ νέου με την Σάβα στο 117’.

Στα πέναλτι οι ΗΠΑ έχασαν τρία, με την γκολκίπερ της Ιαπωνίας να αποκρούει τα δύο και να χαρίζει το τρόπαιο στην χώρα της.

Αυτό ήταν το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο για την χώρα του ανατέλλοντος ήλιου, ενώ ΗΠΑ και Γερμανία έχουν από δύο κατακτήσεις και η Νορβηγία άλλη μία.