Με όπλο της την καλή άμυνα η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών έκανε πρεμιέρα με το… δεξί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σαγκάη μιας επικρατώντας με 10-9 της Ισπανίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να αντιμετώπισε προβλήματα στο ξεκίνημα όπου βρέθηκε πίσω στο 8’ με 2-3 αλλά στην συνέχεια βρήκε λύσεις στην επίθεση και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά 4:54 πριν το τέλος του ημιχρόνου με την Χριστίνα Τσουκαλά.

Στην τρίτη περίοδο την διαφορά έκαναν τα δύο γκολ της Αντιγόνης Ρουμπέση με την εθνική να βάζει τις βάσεις για τη νίκη και την Ισπανία απλά να μειώνει στο φινάλε.

Ένα γκολ για την εθνική γυναικών σημείωσε και η Χανιώτισσα Φιλιώ Μανωλιουδάκη, ενώ συμμετοχή είχε και η Ηλέκτρα Ψούνη, επίσης από τα Χανιά

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-1, 3-2, 2-3

Ελλάδα (Μορφέσης): Ασημάκη 3, Γερόλυμου 3, Ρουμπέση 2, Μανωλιουδάκη 1, Τσουκαλά 1, Κούβδου, Μελιδώνη, Ψούνη, Λιόση, Αβραμίδου, Αντωνάκου.

Ισπανία (Οκά): Χιλ 3, Μεσεγκέρ Φλάγκε 2,  Έσπαρ Γιάγκε 1, Γιορέ Γκόμεθ 1, Ορτίθ Ρέγες 1, Γκαρθία Γκοντόι 1.

4.Βραζιλία 0 (4-15)

Την Τρίτη (19/7) η ελληνική ομάδα έχει την ευκαιρία για το «2Χ2» κόντρα στην θεωρητικά πιο αδύναμη αντίπαλο του ομίλου Βραζιλία.