Την Πέμπτη (15/07) ξεκινάει στη Χαλκίδα το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών (Β’ Κατηγορία), όπου μετέχει και η Εθνική Ελλάδας.

Η Εθνική Νέων στοχεύει στην επιστροφή της στην Α’ Κατηγορία και κάνει πρεμιέρα απέναντι στην Ιρλανδία.

Στις επιλογές του ομοσπονδιακού προπονητή Ηλία Παπαθεοδώρου βρίσκεται και ο Χανιώτης άσος του Παναθηναϊκού, Αντώνης Κόνιαρης.

Ο νεαρός γκαρντ έκανε δηλώσεις στο sport-fm.gr:

Αναλυτικά η αποστολή της Εθνικής:

Ημ. Γεν. Υψος Θέση Ομάδα

4. Βασίλης Τολιόπουλος 15.06.1996 1.88 γκαρντ Ολυμπιακός
5. Θωμάς Κώττας 27.04.1996 2.08 σέντερ -
6. Αντώνης Κόνιαρης 30.09.1997 1.92 γκαρντ Παναθηναϊκός
7. Γιώργος Τσαλμπούρης 27.06.1996 2.15 σέντερ ΑΕΚ
10. Διονύσης Σκουλίδας 29.07.1997 2.00 φόργουορντ ΑΕΚ
12. Σωτήρης Μπιλλής 14.11.1996 2.00 φόργουορντ Κολοσσός Ρόδου
13. Δημήτρης Σταμάτης 12.01.1996 1.87 γκαρντ Κηφισιά
15. Βασίλης Χαραλαμπόπουλος 06.01.1997 2.02 φόργουορντ Παναθηναϊκός
16. Νίκος Δίπλαρος 28.06.1997 1.88 γκαρντ Άρης
17. Βασίλης Μουράτος 24.11.1997 1.92 γκαρντ Ολυμπιακός
20. Μιχάλης Λούντζης 04.08.1998 1.92 γκαρντ Παναθηναϊκός
34. Κώστας Αντετοκούνμπο 20.11.1997 2.06 φόργουορντ Dayton

Οι Όμιλοι

Α’ Όμιλος: Πορτογαλία, Μαυροβούνιο, ΠΓΔΜ, Αρμενία, Γεωργία
Β’ Όμιλος: Πολωνία, Ρωσία, Ισλανδία, Λευκορωσία, Εσθονία
Γ’ Όμιλος: Μ. Βρετανία, Ελλάδα, Ολλανδία, Κόσοβο, Ιρλανδία, Αλβανία
Δ’ Όμιλος: Βοσνία Ερζεγοβίνη, Κροατία, Βουλγαρία, Σλοβακία, Ρουμανία

Το πρόγραμμα
(οι αγώνες της Α’ Φάσης θα μεταδοθούν από το STAR Κεντρικής Ελλάδας και από τη web tv του σταθμού, http://webtv.lamiastar.gr/ , ενώ οι αγώνες της Β’ Φάσης θα μεταδοθούν από την ΕΡΤ)

Παρασκευή 15/7
«Τ. Καμπούρης»
12.00 Αλβανία-Μ. Βρετανία
14.15 Ολλανδία-Κόσσοβο
16.30 Κροατία-Ρουμανία
18.45 Ιρλανδία-Ελλάδα
21.00 Σλοβακία-Βουλγαρία

«Μ. Μερκούρη»
14.15 Μαυροβούνιο-Γεωργία
16.30 Αρμενία-ΠΓΔΜ
18.45 Ρωσία-Εσθονία
21.00 Λευκορωσία-Ισλανδία

Σάββατο 16/7
«Τ. Καμπούρης»
12.00 Πορτογαλία-Αρμενία
14.15 ΠΓΔΜ-Μαυροβούνιο
16.30 Πολωνία-Λευκορωσία
18.45 Ελλάδα-Ολλανδία
21.00 Ισλανδία-Ρωσία

«Μ. Μερκούρη»
14.15 Μ. Βρετανία-Ιρλανδία
16.30 Κόσοβο-Αλβανία
18.45 Βοσνία Ερζεγοβίνη-Σλοβακία
21.00 Βουλγαρία-Κροατία

Κυριακή 17 Ιουλίου
«Τ. Καμπούρης»
12.00 Κόσοβο-Μ. Βρετανία
14.15 Ολλανδία-Ιρλανδία
16.30 Ρουμανία-Βουλγαρία
18.45 Αλβανία-Ελλάδα
21.00 Κροατία-Βοσνία Ερζεγοβίνη

«Μ. Μερκούρη»
14.15 Γεωργία-ΠΓΔΜ
16.30 Μαυροβούνιο-Πορτογαλία
18.45 Εσθονία-Ισλανδία
21.00 Ρωσία-Πολωνία

Δευτέρα 18 Ιουλίου
Ρεπό

Τρίτη 19 Ιουλίου
«Τ. Καμπούρης»
12.00 Αρμενία-Μαυροβούνιο
14.15 Πορτογαλία-Γεωργία
16.30 Λευκορωσία-Ρωσία
18.45 Σλοβακία-Κροατία
21.00 Πολωνία-Εσθονία

«Μ. Μερκούρη»
14.15 Ιρλανδία-Αλβανία
16.30 Μ. Βρετανία-Ολλανδία
18.45 Σλοβακία-Κροατία
21.00 Βοσνία Ερζεγοβίνη-Ρουμανία

Τετάρτη 20 Ιουλίου
«Τ. Καμπούρης»
12.00 Αλβανία-Ολλανδία
14.15 Κόσοβο-Ιρλανδία
16.30 Βουλγαρία-Βοσνία Ερζεγοβίνη
18.45 Ελλάδα-Μ. Βρετανία
21.00 Ρουμανία-Σλοβακία

«Μ. Μερκούρη»
14.15 ΠΓΔΜ-Πορτογαλία
16.30 Γεωργία-Αρμενία
18.45 Ισλανδία-Πολωνία
21.00 Εσθονία-Λευκορωσία

*Προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και παίζουν χιαστί σε νοκ άουτ αγώνες στις 22, 23 και 24 Ιουλίου. Τα ζευγάρια των προημιτελικών είναι Α1-Β2, Δ1-Γ2, Γ1-Δ2, Β1-Α2. Συνεχίζουν σε αγώνες κατάταξης όλες οι ομάδες και από την 9η θέση και κάτω”.