Την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετούς παίκτες σε διαφορετικές θέσεις είχε ο Σπύρος Μπαξεβάνος στο φιλικό με τον Άρη Σούδας, το απόγευμα του Σαββάτου (27/08).

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες και με εμφανή τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ο Κισσαμικός επικράτησε στο γήπεδο της Σούδας (που έχει αποκτήσει άλλη μορφή με τον νέο συνθετικό χλοοτάπητα) με 3-0 της ομάδας του Γιώργου Κόλτζου, που στηρίζεται και φέτος σε αρκετά παιδιά από τα “σπλάχνα” της.

Στο 10’ έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Μάντζη ο Τσοντάκης σκόραρε για το 0-1, ενώ ένας παίκτης γέννημα-θρέμμα του Άρη Σούδας, ο Παντελάκης, πέτυχε το 0-2 στο 43’ με πλασέ από κόρνερ του Θέου. Στο 63’ ο Τσοντάκης “σημάδεψε” το δοκάρι, ενώ στο 86’ ο Κίκε πέτυχε το τελικό 0-3. Αρκετές επεμβάσεις έκανε ο γκολκίπερ του Άρη Νίκος Βροντάκης, διατηρώντας σε χαμηλά επίπεδα το σκορ.

Μετά το τέλος του αγώνα η διοίκηση του Άρη Σούδας είχε ετοιμάσει μπουφέ για τις δύο ομάδες και σε ανακοίνωσή της η ΠΑΕ Κισσαμικός την ευχαρίστησε για τη φιλοξενία και ευχήθηκε να πραγματοποιήσει τους στόχους που έχει θέσει για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

2’ Σέντρα του Παγώνη κεφαλιά του Μάντζη άουτ.
10’ ΓΚΟΛ: Ωραία ομαδική συνεργασία για το 0-1. Από διαγώνια μπαλιά του Παντελάκη ο Τσερκέζος πάσαρε στον Τσοντάκη, ο οποίος άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Μάντζη και σκόραρε με ιδανικό σουτ.
20’ Ατομική προσπάθεια του Μάντζη και πάσα στον Θέο, το σουτ του οποίου αποκρούει ο Βροντάκης.
21’ Σέντρα του Παγώνη, σουτ του Τσοντάκη άουτ.
32’ Εκτέλεση φάουλ του Θέου άουτ.
33’ Σουτ του Τσοντάκη αποκρούει με γροθιές ο Βροντάκης.
40’ Σουτ του Μάντζη άουτ.
42’ Σέντρα του Τσοντάκη η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και το πλασέ του Μάντζη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Βροντάκη.
43’ ΓΚΟΛ: Από την εκτέλεση κόρνερ του Θέου ο Παντελάκης με πλασέ κάνει το 0-2.
44’ Συνεργασία Τσερκέζου-Θέου-Πέεφ, σουτ του τελευταίου αποκρούει σε κόρνερ ο Βροντάκης.
63’ Σέντρα του Κουρέλλα, σουτ του Τσοντάκη στο οριζόντιο δοκάρι.
64’ Φάουλ του Στρατουδάκη μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Πολίτης.
67’ Σουτ του Μάντζη απέκρουσε ο Βροντάκης.
72’ Σέντρα του Κουρέλλα κεφαλιά εξ επαφής του Μάντζη και εντυπωσιακή απόκρουση του Βροντάκη.
76’ Σουτ του Τσοντάκη απέκρουσε ο Βροντάκης.
82’ Σουτ του Μίλιτς ξανά ο τερματοφύλακας του Άρη Σούδας επενέβη θετικά για την ομάδα του.
83’ Σουτ του Μίλιτς άουτ.
84’ ΓΚΟΛ: Ο Κίκε με σουτ σημειώνει το 0-3.
88’ Σέντρα του Φυντικάκη κεφαλιά του Κίκε άουτ.

Διαιτητής: Χρυσός
Βοηθοί: Αναστασάκης-Τσιλίκας

Αρης Σούδας (Γιώργος Κόλτζος): Βροντάκης, Σκαλέρης (40’ Φέζγκα), Αρτσιδάκης, Δ. Τερεράκης, Μπακογιάννης, Δοντσίδης, Βαρδάκης, Μιχαλόπουλος, Τσέκοβ, Γαλανάκης, Κλωθάκης (53’ Στρατουδάκης)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης (60’ Πολίτης), Παγώνης (83’ Φυντικάκης), Παντελάκης (60’ Σταθάκης), Ενγκουέμ,  Τσερκέζος (60’ Κουρέλλας), Αντωνιάδης, Σελινιωτάκης, Πέεφ (73’ Τιάγκο Σίλβα), Θέος (73’ Κίκε), Τσοντάκης, Μάντζης (73’ Μίλιτς).