Ονειρεμένο ξεκίνημα στη Super League έκανε ο Πλατανιάς, νικώντας στην πρεμιέρα την Κέρκυρα με 1-0, με γκολ του Γιακουμάκη.

Με πολύ καλή εμφάνιση η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έδειξε ότι δεν ήταν τυχαία η περσινή της πορεία. Στο 11’ ο Γιακουμάκης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Βενέτη και πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Οι φάσεις του αγώνα:
11’ ΓΚΟΛ: Γύρισμα του Αποστολόπουλου ο Βενέτης δεν μπόρεσε να διώξει και ο Γιακουμάκης από κοντά πλάσαρε για το 0-1.
21’ Σουτ του Μανούσου ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε σε κόρνερ.
25’ Σουτ του Ζορμπά μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
32’ Ο Τσουράκης με σουτ έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα άουτ.
41’ Ο Επστάιν στην πλάτη της άμυνας από πλάγια θέση πλασάρει τον Σωτηρίου που αποκρούει σε κόρνερ.
42’ Ο Μανούσος αλλάζει την μπάλα με τον Στανισάβλιεβιτς και βγαίνει μόνος απέναντι από τον Κουτζαβασίλη, αλλά ανοίγει το κοντρόλ και χάνει σημαντική ευκαιρία.
45+1’ Πάσα του Τουράμ στον Επστάιν που σουτάρει και ο Αποστολόπουλος κάνει σωτήρια το τάκλιν και διώχνει σε κόρνερ.
47’ Δυνατό σουτ του Τουράμ η μπάλα άουτ.
51’ Γύρισμα του Επστάιν ο Κόντος πλασάρει και ο Σωτηρίου μπλοκάρει.
70’ Σέντρα από τον Επστάιν κεφαλιά του Γεωργίου η μπάλα άουτ.
78’ Σουτ του Τουράμ η μπάλα στον Κάργα, νέο σουτ από τον Γεωργίου άουτ.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Μερκενίδης (Μακεδονίας) – Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες κάρτες: Βενέτης (34΄), Ζορμπάς (49’), Τσουράκης (53’), Σιόντης (63’), Σωτηρίου (80’), Κάργας (90’)

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ντιμιτρόφσκι, Ναζίμ (46’ Ντουαλά), Βενέτης, Ζορμπάς (75’ Γεωργακόπουλος), Γκόμες, Κόντος (68’ Γεωργίου), Σιόντης, Επστάιν, Ντιόγκο, Τουράμ.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Αποστολόπουλος, Μπανανά, Καρυπίδης, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς, Τσουράκης (64’ Ντεβέσα), Μενδρινός (77’ Κάργας), Μανούσος (90+1’ Ντίνας), Γιακουμάκης.