Αν και η ψυχολογία δεν ήταν στα… καλύτερά της μετά την απρόσμενη –βάσει εξέλιξης και εικόνας του ματς- ήττα στην Κομοτηνή ο Κισσαμικός “έγραψε” μία από τις πιο “χρυσές” σελίδες της ιστορίας του!

Παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο και κάνοντας… κατάθεση ψυχής στο δεύτερο όταν η καταρρακτώδης βροχή έκανε… λίμνη το γήπεδο η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου επιβλήθηκε του ιστορικού Πανιωνίου με 3-0.

Ο Μάριο Μαρτίνεθ κατά κάποιο τρόπο… εξιλεώθηκε για το πέναλτι που παραχώρησε στο ματς πρωταθλήματος με τον Πανθρακικό και άνοιξε το σκορ στο 29’, ενώ το… έκλεισε με πέναλτι στο 90’.

Ενδιάμεσα… λογαριασμό για φέτος άνοιξε και ο Μάντζης, που αξιοποίησε την ασίστ του Μίλιτς. Ο Πανιώνιος είχε δοκάρι στο 57’ με τον Μασούντ και με τον… Γκιοατά στο 90+5’ που παραλίγο να πετύχει ένα απίστευτο αυτογκόλ για το 4-0.

Οι φάσεις του αγώνα
6’ Από εκτέλεση φάουλ ο Τσερκέζος έκανε το δυνατό σουτ και η μπάλα κατέληξε άουτ.
9’ Σουτ του Ενγκουέμ αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.
10’ Σουτ του Μαρτίνεθ με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.
13’ Κόρνερ του Μαρτίνεθ ο Ενγκόγκ βρίσκει την μπάλα προ του Παντελάκη και τη στέλνει λίγο έξω από την εστία (κόρνερ).
21’ Επικίνδυνο γύρισμα του Μασούντ ο Παντελάκης διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
29’ ΓΚΟΛ: Σουτ του Μαρτίνεθ έξω από την περιοχή η μπάλα κοντράρει και σε αμυνόμενο και καταλήγει στο βάθος της εστίας.
31’ Σουτ του Κίκε άουτ.
47’ Ο Ολαϊτάν πασάρει στην πλάτη της άμυνας για τον Φούντα που με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
48’ Σουτ του Μασούντ αποκρούει με γροθιές ο Πολίτης.
51’ Ο Μπεν πασάρει στον Ολαϊτάν, το σουτ του οποίου από πλάγια θέση καταλήγει άουτ.
57’ Σουτ του Μασούντ η μπάλα προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.
59’ Σουτ του Ενγκόγκ ο Πολίτης αποκρούει με εκπληκτική εκτίναξη σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπεν με σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα άουτ.
68’ Σουτ του Ενγκόγκ μπλοκάρει ο Πολίτης.
75’ ΓΚΟΛ: Εν μέσω δυνατής βροχής ο Μίλιτς θα κάνει εξαιρετική ενέργεια και θα πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Μάντζη, που με ιδανικό σουτ κάνει το 2-0.
90’ ΓΚΟΛ: Ο Μαρτίνεθ εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Τιάγκο Σίλβα από τον Τασουλή.
90+4’ Κόρνερ του Μασούρα κεφαλιά από τον Ενγκόγκ η μπάλα καταλήγει άουτ.
90+5’ Σέντρα του Τιάγκο Σίλβα ο Γκιοατά με προβολή προσπάθησε να απομακρύνει αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Φουκάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Παπαδάκης-Νικολακάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες κάρτες: Κίκε (16’), Αργυρόπουλος (54’), Μίλιτς (78’), Πολίτης (84’), Τασουλής (89’)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Πολίτης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Σταθάκης (58’ λ.τρ. Γκούμας), Τσοντάκης, Σελινιωτάκης, Ενγκουέμ, Θέος (73’ λ.τρ. Τιάγκο Σίλβα), Μάριο Μαρτίνεθ, Κίκε (69’ Μάντζης), Μίλιτς.

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Θεοδωρόπουλος, Αργυρόπουλος, Γκιοατά, Οικονόμου, Αντωνιάδης (37’ λ.τρ. Τασουλής), Σαββίδης (46’ Μπεν), Κόρμπος, Ολαϊτάν (74’ Μασούρας), Μασούντ, Φούντας, Ενγκόγκ.