Ευνοϊκή ήταν η κλήρωση για τις περισσότερες ελληνικές ομάδες για την επόμενη φάση του Europa League. 

O Παναθηναϊκός κληρώθηκε με την Ισραηλινή Μακάμπι Τελ Αβίβ με το πρώτο ματς να γίνεται στο Ισραήλ και τον επαναληπτικό στο ΟΑΚΑ. 

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες την Καρπάτι Λίβ από την Ουκρανία με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται στην Τούμπα και το δεύτερο στην έδρα της Καρπάτι. 

Η ΑΕΚ απέφυγε όλους τους μεγάλους αντιπάλους και κληρώθηκε με την Ντιναμό Τιφλίδας από την Γεωργία με το πρώτο ματς να γίνεται εκτός έδρας και τον επαναληπτικό στο ΟΑΚΑ. 

Άτυχος από την πλευρά του στάθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου που θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Παρί Σεζ Ζερμέν για την πρόκριση του στους ομίλους του Europa League . Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στο Βόλο και το δεύτερο στη Γαλλία. 

Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν στις 18 Αυγούστου και οι επαναληπτικοί στις 25 του ίδιου μήνα. 

Αναλυτικά τα ζευγάρια που βγήκαν από την σημερινή κληρωτίδα : 

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)-Γκιμαράες (Πορτογαλία) 
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Παρτιζάν (Σερβία) 
Μέταλιστ (Ουκρανία) – Σοσό (Γαλλία) 
Μπεσίκτας (Τουρκία) – Αλάνια Βλαντικαφκάζ (Ρωσία) 

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 
Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία)-Ντιναμό Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 
Μπούρσασπορ (Τουρκία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο) 
Ρόμα (Ιταλία)-Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 
Ολυμπιακός Βόλου (Ελλάδα)-Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) 

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία) 
Εκράνας (Λιθουανία)-Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 
ΠΑΟΚ (Ελλάδα)-Καρπάτι (Ουκρανία) 
Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Μπιλμπάο (Ισπανία) 
Χαρτς (Σκωτία)-Τοτέναμ (Αγγλία) 

Στεάουα (Ρουμανία)-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) 
Νόρτζελαντ (Δανία)-Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία) 
Ντνιέπρ (Ουκρανία)-Φούλαμ (Αγγλία) 
Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)-Σπάρτακ Τρνάβα (Τσεχία) 
Σιόν (Ελβετία)-Σέλτικ (Σκωτία) 

Σλασκ (Πολωνία)-Ραπίντ Βουκουρεστίου(Ρουμανία) 
Λίτεξ (Βουλγαρία)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 
Λάτσιο (Ιταλία)-Ραμποτνίσκι (FYROM) 
Νασιονάλ Μαδέιρα (Πορτογαλία)-Μπέρμιγχαμ (Αγγλία) 
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Ριντ (Αυστρία) 

Τουν (Ελβετία)-Στόουκ (Αγγλία) 
Αάλεσουντ (Νορβηγία)-Αλκμάαρ (Ολλανδία) 
Βασλούι (Ρουμανία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) 
Ομόνοια (Κύπρος)-Σαλτσμπουργκ (Αυστρία) 
Ζεσταφόνι (Γεωργία)-Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο) 
Ανόβερο (Γερμανία)-Σεβίλλη (Ισπανία) 

Ελσίνκι (Φιλανδία)-Σάλκε (Γερμανία) 
Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργίας)-ΑΕΚ (Ελλάδα) 
Ρεν (Γαλλία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) 
Γκαζ Μετάν (Ρουμανία)-Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) 
Μπράγκα (Πορτογαλία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 
Χέλσινμποργκ (Σουηδία)-Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)