Ο Κισσαμικός νίκησε με 1-0 την Καλλιθέα και πήρε βαθμολογική “ανάσα”, αλλά η απρόσμενη νίκη του Πανελευσινιακού κόντρα στα Τρίκαλα δεν το άφησε να χαρεί όσο θα ήθελε αυτή την επιτυχία.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε στο 58’ ο Κίκε, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Τιάγκο Σίλβα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο με μακρινά σουτ του Μπέλη, ενώ είχαν ακόμα μία φάση με τον Τσώνη. Από την άλλη ο Κισσαμικός απείλησε με τον Παντελάκη και είχε σπουδαία ευκαιρία με τον Στογιάνοφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λιγοστές και τη διαφορά την έκανε το γκολ του Κίκε στο 58’.

Η Καλλιθέα “φωνάζει” για το οφσάιντ που δόθηκε στο 8’ στον Σταματάκο, που στη συνέχεια πάσαρε στον Κρεββατά που σκόραρε σε κενή εστία όταν η φάση είχε σταματήσει, αλλά και για την υπόδειξη οφσάιντ στον Σταμόπουλο στο 55’, που έφευγε στην κόντρα.

Οι φάσεις του αγώνα
3’ Σέντρα του Τσερκέζου από τα δεξιά με το αριστερό πόδι, κεφαλιά του Στογιάνοφ η μπάλα πάνω από την εστία του Σταυριανού.
10’ Σουτ του Κίκε ψηλά άουτ η μπάλα.
13’ Ο Κρεββατάς “στρώνει” την μπάλα στον επερχόμενο Μπέλη, που με σουτ στέλνει την μπάλα εκτός εστίας.
18’ Σουτ του Μπέλη έξω από την περιοχή ο Λαζαρίδης αποκρούει δύσκολα και στη συνέχεια πέφτει σωτήρια και μπλοκάρει την μπάλα μπροστά από τον Κρεββατά.
20’ Σουτ του Λεβέντη, ο Μπουγαΐδης απομάκρυνε και ο Μπέλης με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.
21’ Εκτέλεση φάουλ του Μπέλη, κεφαλιά του Τσώνη ο Λαζαρίδης μπλοκάρει στη γραμμή.
28’ Εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνεθ, κεφαλιά του Παντελάκη η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.
30’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Κισσαμικό, από σέντρα του Κίκε ο Στογιάνοφ πλασάρει από κοντά και ο Σταυριανός αποκρούει.
58’ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Τιάγκο Σίλβα στην πλάτη της άμυνας για τον Κίκε, που με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (1-0).
62’ Σουτ του Σεληνιωτάκη η μπάλα άουτ.
70’ Σουτ του Μασέντο ο Λαζαρίδης μπλόκαρε.
80’ Ατομική προσπάθεια του Μασέντο και σουτ από πλάγια θέση η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
85’ Ο Στογιάνοφ απέφυγε τον Σταυριανό και προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από δύσκολη θέση αλλά ο Τσώνης έδιωξε σε κόρνερ.
87’ Ατομική προσπάθεια του Μάντζη και σουτ η μπάλα ψηλά άουτ.

Διαιτητής: Μιχελής (ΕΠΣ Πειραιά)
Βοηθοί: Γιαννίκος (ΕΠΣ Πειραιά)-Ι. Δασκαλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Ζαχαριουδάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Καντέ (45’), Τσώνης (47’), Μπέλης (63’), Κουρέλλας (65’), Λεβέντης (74’), Τιάγκο Σίλβα (78’), Σμυρλής (81’),

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Μπουγαΐδης, Κουρέλλας, Σελινιωτάκης, Τιάγκο Σίλβα (79’ λ.τρ. Ενγκουέμ), Μαρτίνεθ, Κίκε (69’ Μάντζης), Μίλιτς (71’ Νικόλτσης), Στογιάνοφ.

Καλλιθέα (Σωτήρης Τζουμερκιώτης): Σταυριανός, Λεβέντης, Ντιακιτέ (81’ Γουόρντεν), Συριόπουλος, Σταμόπουλος, Καντέ, Γκίνη (69’ Μασέντο), Τσώνης, Μπέλης, Σταματάκος, Κρεββατάς (60’ Σμυρλής).