Την πρώτη της ήττα υπέστη στο Ευρωμπάσκετ η Εθνική ομάδα, που έχασε από τη Γαλλία με 95-87, κάνοντας μέτρια εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε το παιχνίδι με 5-0, αλλά η συνέχεια άνηκε στους Γάλλους που από νωρίς εξασφάλισαν μεγάλες διαφορές και έφτασαν και στο +24 (71-47). Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα προσπάθησε να κάνει την επική ανατροπή μειώνοντας μέχρι και τους 6 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να φέρει “τούμπα” το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 36-55, 57-75, 87-95

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 15 (2τρ., 4ρ., 4ασ., 2κλ., 4λ.), Μπουρούσης 7, Σλούκας 15 (1τρ., 5ρ., 7ασ., Παππάς 8 (1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 22 (2), Παπανικολάου, Μάντζαρης 3 (1), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Αντετοκούνμπο 12 (6ρ., 2κοψ.).

Γαλλία (Κολέ): Σεραφίν 9, Ερτέλ 13 (1), Λοβέρν 21 (1τρ., 11ρ.), Φουρνιέ 21 (2), Ντε Κολό 16 (3), Ντιό 3, Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊρί 8, Τουπάν, Τζάκσον 2.