Με σπουδαία εμφάνιση απέναντι στη Λιθουανία και έχοντας τα ηνία του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 77-64 και μαζί την πρόκριση για τους “8” του Ευρωμπάσκετ, όπου θα αντιμετωπίσει είτε την Κροατία, είτε τη Ρωσία.

Η Ελλάδα μετά το “μουδιασμένο” ξεκίνημα στον αγώνα πήρε το προβάδισμα και έφτασε στο 17-9 και στο 25-14, για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ 25-17. Η Λιθουανία μείωσε την… απόσταση (29-32), αλλά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξέφυγε πάλι, ολοκληρώνοντας στο +7 το ημίχρονο (37-30).

Με τον Σλούκα σε μεγάλη μέρα η Εθνική ομάδα έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στους 17 πόντους (57-40) στο 27’30”, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 61-48. Στη συνέχεια η Ελλάδα ξέφυγε πάλι με 15 πόντους, αλλά οι Λιθουανοί σε μία ύστατη προσπάθεια να “γυρίσουν” το ματς μείωσαν 59-63 στο 35′. Δείχνοντας την απαιτούμενη ψυχραιμία στην επίθεση οι διεθνείς μας “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο +16 (77-61), τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση-νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 30-37, 48-61, 64-77

Λιθουανία (Αντομάιτις): Καλνιέτις 11, Γιουσκεβίτσιους, Ματσιούλις 5, Γκετσεβίτσιους, Βαλαντσιούνας 13, Κουζμίνσκας 20, Μοτιεγιούνας 1, Μιλάκνις, Γκριγκόνις 7, Γκουντάιτις, Ουλανόβας 7

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 14, Μπουρούσης 11, Σλούκας 21, Παππάς 3, Παπαγιάννης 4, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 5