Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κόντρα σε μια ομάδα που αγωνίζεται μια κατηγορία παραπάνω η ομάδα μπάσκετ του «Ηράκλειο» κατάφερε να πάρει τη νίκη με 77-68 επί της Δόξας Λευκάδας στο Κλειστό του Λίντο και συνάμα την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το «Ηράκλειο» μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 18-11 στη λήξη του. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η Δόξα Λευκάδας κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της παίρνοντας μια διαφορά τεσσάρων πόντων με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (30-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη επανέκαμψαν και από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με το «Ηράκλειο» να προηγείται με τρεις πόντους 49-46 με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

3.45΄ πριν το τέλος της αναμέτρησης το ματς ήταν ισόπαλο 62-62 και κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση για το «Ηράκλειο» καθώς με οκτώ συνεχόμενους πόντους του πολύπειρου Χαρίση η ομάδα του Βασίλη Ράλλη έκανε το 70-62 1΄43΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα και κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη την οποία πήρε στο τέλος με 77-68 χάρη στην απόλυτη ευστοχία του Πετράκη στις ελεύθερες βολές (6/6) και την αστοχία στον ίδιο τομέα από τους φιλοξενούμενους.

Τα Δεκάλεπτα: 18-11, 30-34, 49-46, 77-68.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Αρναουτάκης Μ. 5 (1), Κωτούλας 6 (2), Στεφανάκης 7 (1), Ξενάκης 4, Στρατάκης, Αρναουτάκης Γ. 1, Καραλής 15 (1), Παπαδόπουλος 16, Φραγκιαδάκης, Χαρίσης 15 (2), Κουμάκης, Πετράκης 8.