Δεν ανέδειξαν νικητή τα δύο ματς με τα οποία άνοιξε το Σάββατο η αυλαία στην 4η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας της ΕΠΣΗ.
Στο ντέρμπι των Μαλίων ανάμεσα στον ΠΑΝΟΜ και τον Αστέρα Μυρτιάς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 , ενώ στο άλλο σημαντικό παιχνίδι της ημέρας ανάμεσα στην Γαρίπα και τον Αλμυρό οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις με το τελικό 2-2.
Στα Μάλια όλα κρίθηκαν στο δεύτερο μέρος όταν ο Τζιράκης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 53΄όμως δύο λεπτά αργότερα ο Μαρκάκης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-1.
Στη Γαρίπα έγινε συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ από τα αποδυτήρια κάνοντας το 0-1 στο 1΄ λεπτό με τον Ανδρ. Στρατήγη αλλά η Γαρίπα με δύο τέρματα του Τσαφαντάκη στο 63΄ και το 82΄ ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και έκανε το 2-1. Όμως ο Αλμυρός δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πέτρου Στρατήγη στο 92΄ κατάφερε να πάρει τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.