Όπως και για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα των Ανδρών έτσι και σε αυτό των Ελπίδων η νίκη ήρθε με ανατροπή. Οι παίκτες του Γιώργου Γεωργιάδη αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, τελικά ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήραν το «τρίποντο» με 3-1.

Πλέον οι Ελπίδες ανέβηκαν στην 2η θέση του 1ου προκριματικού γύρου για του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U-21.

Στο 4’ η εθνική είχε την ευκαιρία να προηγηθεί αλλά ο αρχηγός Ποτουρίδης αστόχησε σε πέναλτι. Αντί για το 0-1 έγινε το 1-0 στο 40’ με τον Πατόσκι να σκοράρει.

Η Ελλάδα έφερε… τούμπα το ματς στην επανάληψη, αφού αρχικά ισοφάρισε στο 56’ με το αυτογκόλ του Λεμπέντεφ.

Στο 67’ ο Ποτουρίδης «εξιλεώθηκε» για το χαμένο πέναλτι κάνοντας το 1-2, για να ακολουθήσει ένα λεπτό μετά το γκολ του Βέλλιου, που είχε μπει σαν αλλαγή.

Επόμενος αντίπαλος των Ελπίδων η πρωτοπόρος Γερμανία στις 11 Νοεμβρίου.

Λευκορωσία: Σερμπάκοφ, Γασίνσκι (46\’ Αλεκσίεβιτς), Πολιάκοφ (76\’ Ζαλέσκι), Μπάγκα, Κούγκαν, Πατότσκι, Κλεμποσόλοφ, Μάκας (63\’ Ιβάνοφ), Κοντράτιεφ, Κουζμένοκ, Λεμπέντεφ.

Ελλάδα: Λάμπρου, Ποτουρίδης, Λαγός, Γκέντσογλου, Μαυρίας (89\’ Κατσικάς), Μητρόπουλος, Φορτούνης, Σοϊλέδης (62\’ Βλαχοδήμος), Γιάννου (58\’ Βέλλιος), Αποστολόπουλος, Μάνταλος.