Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας γνώρισε το Σάββατο το απόγευμα ο ΑΓΟΡ στο Κλειστό «Μελ. Μερκούρη» του Ρεθύμνου χάνοντας με 84-97 από τον ανώτερο του Ολυμπιακό για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε καλά για τους παίκτες του Στέργιου Κουφού που στο πρώτο δεκάλεπτο κοίταξαν στα μάτια τον Ολυμπιακό (23-23), αλλά ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο και ένα εκπληκτικό σερί 15-0 έγειρε από το πρώτο ημίχρονο την πλάστιγγα της νίκης υπέρ τους (38-54 στο ημίχρονο).

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να κάνει συντήρηση δυνάμεων και να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος της αναμέτρησης για να πάρει τη νίκη επικρατώντας με 97-84.

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Πρίντεζης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ , ενώ από τον ΑΓΟΡ ξεχώρισε σε ακόμη ένα ματς ο Κρίστμας που ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-54, 59-75, 84-97

ΑΓΟΡ (Στέργιος Κουφός): Κρίστμας 25 (4 κλεψίματα), Κούμουλος 1, Παπανικολάου 2, Ράιτ 10 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τσόχλας 5 (1), Καλλινικίδης 3 (1), Δορκοφίκης 7 (2), Τζόνσον 10 (2), Λάτοβιτς 4, Πέτγουεϊ 13 (2), Δέδας 2, Κατσαρές 2

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 12 (10 ριμπάουντ), Λούκας 9 (1), Άντιτς 4, Σπανούλης 13 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κέσελ 3, Πελεκάνος 2, Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους 11 (2), Πρίντεζης 14 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (9 ριμπάουντ), Σλούκας 6, Κατσίβελης 10 (2).