Πραγματοποιήθηκε σήμερα η δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος με τις κρητικές ομάδες να μαθαίνουν τους αντιπάλους τους.

Στην δεύτερη φάση θα συμμετέχουν οι ομάδες της Football League και της Football League 2 , ενώ οι ομάδες της Super League θα μπουν στην τρίτη φάση της διοργάνωσης.

Για την δεύτερη φάση του θεσμού ο Πλατανιάς θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με τον Οδυσσέα Αναγέννησης στις Σέρρες στις 23 Νοεμβρίου και αν καταφέρει να πάρει την πρόκριση τότε θα υποδεχθεί στο Μάλεμε στην γ΄ φάση της διοργάνωσης την Κέρκυρα.

Στην β΄φάση θα πάρει μέρος και ο Ρούβας που θα φιλοξενήσει μάλλον στο «Γεντί Κουλέ» την Λάρισα στις 23 Νοεμβρίου και αν περάσει στη γ΄ φάση θα υποδεχθεί εντός έδρας στις 21 Δεκεμβρίου την ομάδα του Παναιτωλικού.

Όσον αφορά τον ΟΦΗ που θα μπει στην γ΄ φάση του Κυπέλλου θα αναμετρηθεί εκτός έδρας στις 21 Δεκεμβρίου (πιθανή ημερομηνία) με τον νικητή του ζευγαριού Δόξα Κρανούλας – Παναχαϊκή , ενώ ο Εργοτέλης θα τεθεί αντιμέτωπος την ίδια ημερομηνία εκτός έδρας με τον νικητή του αγώνα Οικονόμος Τσαριτσάνης – Πανσερραϊκός.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου:

Απόλλων Καλαμαριάς – Αναγέννηση Επανομής ο νικητής με τον Ατρόμητο

Απόλλων Σμύρνης – Πανθρακικός ο νικητής με τον Αρη

Βατανιακός – Αγροτικός Αστέρας ο νικητής με τον Παναθηναϊκό

Δόξα Κρανούλας – Παναχαϊκή ο νικητής με τον ΟΦΗ

Καλαμάτα – Φωκικός ο νικητής με την ΑΕΚ

Κεραυνός Γλυφάδας – Καλλονή ο νικητής με τον Πανιώνιο

Μεγας Αλέξανδρος – Εθνικος Αστέρας ο νικητής με τον ΠΑΟΚ

Νίκη Βόλου – Θρασύβουλος ο νικητής με τον Λεβαδειακό

Οδυσσέας Αναγέννησης – Πλατανιάς ο νικητής με την Κέρκυρα

Οικονόμος – Πανσερραϊκός ο νικητής με τον Εργοτέλη

Πόντιοι Βέροιας – Βύζας Μεγάρων ο νικητής με την Ξάνθη

Προοδευτική – Αναγέννηση Γιαννιτσών ο νικητής με τον Αστέρα Τρίπολης

Ρούβας – Λάρισα ο νικητής με τον Παναιτωλικό

ΠΑΟ Ρουφ - Διαγόρας ο νικητής με τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο νικητής της αναμέτρησης Αστέρας Μαγούλας - Καλλιθέα θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Τυρναβος – Βέροια και ο νέος νικητής που θα προκύψει θα αντιμετωπίσει την Δόξα Δράμας.

Ο νικητής της αναμέτρησης Εθνικός Γαζώρου – Αετός Σκύδρας θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Ψαχνών, ο νέος νικητής που θα προκύψει θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα επικρατήσει στην αναμέτρηση Ζάκυνθος – Πιερικός και ο νικητής αυτών των αναμετρήσεων θα παίξει με τον Ολυμπιακό.