Με τον Ντιόντε Κρίστμας να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ο ΑΓΟΡ πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα του Περιστερίου (75-62), στο τελευταίο ματς πριν από τις γιορτές των Χριστουγέννων, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1.

Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού επέβαλλαν από νωρίς τον ρυθμό τους, με αποτέλεσμα να έρθει σχεδόν άκοπα, το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο.

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Πέτγουεϊ με 21.

Το ματς

Πολύ κακό το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε ρυθμό, ενώ ήταν εντελώς άστοχες από τα 6,75μ. Ωστόσο, το Περιστέρι ήταν αυτό που διατηρούσε τη διαφορά από την αρχή μέχρι και τα μισά (7-6). Σε εκείνο το σημείο το τρίποντο του Πέτγουεϊ έφερε τον ΑΓΟΡ μπροστά, κάνοντας το 7-9 και συνδυασμό με την καλή του άμυνα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 13-18.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΑΓΟΡ να διατηρεί το προβάδισμά του, το οποίο έφτασε και πάλι στους επτά πόντους (18-25). Όμως, το Περιστέρι στη συνέχεια «πάτησε» το γκάζι και χάρη στην αποτελεσματικότητα από τα 6,75μ. έκανε ένα σερί 8-0, ανακτώντας το προβάδισμα (26-25). Το «ξέσπασμα» των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη δεν ανησύχησε ιδιαίτερα εκείνους του Στέργιου Κουφού, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με έξι πόντους (28-36).

Πιο δυνατά, με σκοπό να μειώσει την διαφορά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 6-2, κάνοντας το 34-38. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΑΓΟΡ ισορρόπησε το ρυθμό και αποκατέστησε την τάξη. Η διαφορά ασφαλείας που διατηρούσε καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου, του έδωσε τη δυνατότητα να πάει με το +9 (45-54) στην τελευταία.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, οι παίκτες του Στέργιου Κουφού ανέβασαν και άλλο τη διαφορά τους, η οποία έφτασε το +14 (50-64). Η… απέλπιδα προσπάθεια από πλευράς Περιστερίου να γυρίσει στο ματς ήταν ένα σερί 9-0, το οποίο έκανε το 59-64, περίπου τέσσερα λεπτά πριν λήξη η αναμέτρηση. Ωστόσο, όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο αυτό δεν θορύβησε αρκετά τους Ρεθυμνιώτες, οι οποίοι ανέβασαν στροφές μέχρι το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 75-62.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-36, 45-54, 62-75

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 5 (1), Καυκής, Γιαννόπουλος 3 (1), Μπόατεγκ 11 (5ριμπ), Σκοτ 11 (3τρ., 8 ριμπ.), Έντουαρτς 14 (8ριμπ), Πέτρουλας 4, Ρόμπι 5, Μότσνικ 9 (1).

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 24 (4), Κούμουλος, Παπανικολάου 3 (1), Ράιτ 13 (1), Τσόχλας, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης 1, Τζόνσον 8 (2), Λάτοβιτς 5, Πέτγουεϊ 21 (3).