Ακόμη πιο δύσκολη γίνεται η υπόθεση παραμονή στη Γ΄ Εθνική κατηγορία μπάσκετ των ανδρών μετά και την σημερινή βαριά ήττα στο Κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού από τον Πολυκράτη Σάμου με 49-78 . Μια ομάδα δηλαδή που έχει τους ίδιους στόχους με το συγκρότημα του Γ. Κόκκινου.

Η τελική διαφορά αντικατοπτρίζει πλήρως και την εικόνα του αγώνα καθώς το ματς τελείωσε ουσιαστικά για τον Ηρόδοτο από το πρώτο δεκάλεπτο όπου η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού βρέθηκε να χάνει με 8-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηρόδοτος βελτίωσε κάπως την εικόνα του αλλά η διαφορά παρέμεινε και πάλι σε υψηλά επίπεδα (26-38) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρόδοτος πραγματοποιώντας τραγική εμφάνιση πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που σημείωσαν 19 και ανέβασαν την διαφορά στους 27 πόντους για να έρθει φυσιολογικά στο τέλος το 49-78.

Τα δεκάλεπτα: 8-24, 26-38, 30-57, 49-78.

Ηρόδοτος (Γ. Κόκκινος): Σταθάκης 6, Νίχλος 2, Αρβανίτης 5,Βακιντής, Παπαδογιαννάκης 5 (1), Μαϊστρέλης Β. 2, Κολοβός 2, Οικονόμου 2,Σαράντης 4, Μηλαθιανάκης 11 (1), Μαυρόπουλος 6, Αποστολίδης 4.

Πολυκράτης (Κ. Ρουμελιώτης): Αλεξίου 18 (1), Πρόκος 2, Καραβασίλης2, Τσουρής 7 (1), Μυτιληνού 20 (2), Τζελέπης 2, Παναγιώτου, Καποτάς 7 (1),Γιαννουκάκης 20 (1), Σημαντήρας.