Η ξέφρενη πορεία του Πλατανιά στο πρωτάθλημα της Football league σταμάτησε στα Μέγαρα, όπου ο τοπικός Βύζας πήρε, παρά τα προβλήματά του, τη σπουδαία νίκη με 2-1, «σπάζοντας» το αήττητο του συγκροτήματος του Τίμου Καβακά.

Η πρώτη ήττα των «ερυθρολεύκων» στο πρωτάθλημα τους έφερε πλέον στη δεύτερη θέση, με τη Βέροια να μένει μόνη στην κορυφή, λίγες μέρες πριν το μεταξύ των δύο ομάδων παιχνίδι στο Μάλεμε.

Με τους Πάγκαλο και Μαραγκό παρατάχθηκε στο αρχικό σχήμα ο Πλατανιάς, που πραγματοποίησε τη χειρότερη του εμφάνιση στο πρωτάθλημα, μπαίνοντας με το… αριστερό στο νέο έτος.

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Μουστάκης, που με δύο «ασσίστ» έδωσε την ευκαιρία στους Χριστοφιλέα (45’+1’) και Ηλιόπουλο (81’) να παραβιάσουν την εστία του Λαζαρίδη.

Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με τον Μαραγκουδάκη.

Την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Πλατανιά πραγματοποίησε, σαν αλλαγή, και ο Δέντσας.

Από την άλλη στο γήπεδο βρέθηκε ο υποψήφιος επενδυτής της ομάδας των Μεγάρων, Βασίλης Δρίτσας.

Βύζας Μεγάρων (Δημήτρης Οικονόμου): Μητρογιάννης, Φραγκής, Χριστοφιλέας, Πέτρου, Νταντάμης, Μουστάκης, Μωυσίδης, Α. Γεωργακόπουλος (87' Παγώνης), Ηλιόπουλος, Ροβίθης, Λίτσης.

Πλατανιάς (Τίμος Καβακάς): Λαζαρίδης, Κουρτεσιώτης, Μιρτσέτα, Παληγεώργος, Ραπτάκης, Μαραγκουδάκης, Μαραγκός, Πάγκαλος, Δράμι (46' Δέντσας), Γκονζάλες (63' Μαρτσάκης), Θεοδωρέλλης.

9η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Αγροτικός Αστέρας 2-1
(60’ πεν. Φουρτάδο, 90’+3’ Ουρτάδο-78’ πεν. Καρακατσάνης)

Αναγέννηση Επανομής-Εθν. Αστέρας 0-0

Φωκικός-Θρασύβουλος 2-0
(37’ πεν. Σιάκκας, 69’ Ταμπάκης)

Αν. Γιαννιτσών-Λάρισα 0-3
(27’, 84’ Τσιμπάμπα, 45’ Χατζής)

Διαγόρας-Πιερικός 0-2
(58’, 73’ Κουτσοσπύρος)

Πανσερραϊκός-Πανθρακικός 0-0

Βύζας Μεγ.-Πλατανιάς 2-1
(45’+1’ Χριστοφιλέας, 81’ Ηλιόπουλος-90’+2’ Μαραγκουδάκης)

Ηρακλής Ψαχνών-Καλλιθέα (18.00-ΟΤΕ TV)

Η βαθμολογία (σε 9 αγώνες)
1.Βέροια 21

2.Πλατανιάς 18

3.Πανθρακικός 17

4.Λάρισα 16

-.Πανσερραϊκός 16

6.Πιερικός 15

7.Εθνικός Αστέρας 14

-.Αναγέννηση Επανομής 14

9.Αναγέννηση Γιαννιτσών* 13

1ο.Καλλιθέα* 11

-.Καλλονή 11

12.Αγροτικός Αστέρας* 10

13.Παναχαϊκή (-5) 8

-.Βύζας Μεγάρων 8

15.Ηρακλής Ψαχνών* 7

16.Φωκικός 6

17.Διαγόρας 4

18.Θρασύβουλος 1

Η επόμενη αγωνιστική (10η)
Κυριακή 8 Ιανουαρίου (15.00)
Αγρ. Αστέρας-Φωκικός 
Κυριαζίδης (Έβρου)
Λιώλιας (Έβρου)-Χαρίτσης (Θράκης)

Εθν. Αστέρας-Αν. Γιαννιτσών
Κύζας (Δράμας)
Πρέντζας-Σταμάτης (Δυτ. Αττικής)

Θρασύβουλος-Ηρακλής Ψαχν.
Αποστολόπουλος (Ηλείας)
Κουντουρέλης-Κοσμάς (Αθηνών)

Λάρισα-Διαγόρας
Βράκας (Εύβοιας)
Δουδούμης (Φθιώτιδας)-Νιώτη (Τρικάλων)

Πιερικός-Καλλονή
Σέζος (Κιλκίς)
Χαδήμογλου (Μακεδονίας)-Κελάζογλου (Χαλκιδικής)

Πανθρακικός-Βύζας Μεγ.
Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Στυλιάδης (Καστοριάς)-Ρίγκος (Γρεβενών)

Πλατανιάς-Βέροια
Κουτσιαύτης Αριστομένης (Άρτας)
Τουμπακάρης Ιωάννης-Νικόλαος Σπυρίδων (Αθηνών)
4ος: Φουκάκης Γεώργιος (Ηρακλείου)
Παρατηρητής: Μπισογιάννης (Μακεδονίας)

Δευτέρα 9 Ιανουαρίου (15.00-ΟΤΕ TV)
Αναγέννηση Επανομής-Παναχαϊκή
Μαντάκης (Ημαθίας)
Μιχάλογλου-Σίπκας (Πέλλας)

Δευτέρα 9 Ιανουαρίου (18.00-ΟΤΕ TV)
Καλλιθέα-Πανσερραϊκός
Ανούσος (Λακωνίας)
Παλαμίδας (Λακωνίας)-Παπανικολάου (Κορινθίας)



Λευτέρης Αντωνακάκης