Την πέμπτη του νίκη στον 2ο όμιλο του Νότου στη Γ΄ Εθνική κατηγορία μπάσκετ των ανδρών σημείωσε το Σάββατο το βράδυ στο Κλειστό του Λίντο ο Εργοτέλης που κέρδισε με 76-72 την Λιβαδειά κάνοντας παράλληλα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Το ματς ήταν ντέρμπι τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι στο πρώτο μέρος ο Εργοτέλης βρέθηκε να χάνει με 39-46 οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη δεν εγκατέλειψαν το ματς ακόμα και όταν βρέθηκαν να είναι πίσω στο σκορ με 65-56 έξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία τρία λεπτά και ένα σερί 12-2 κατάφεραν να κερδίσουν ένα ματς που φαινόταν χαμένο.

Από τον Εργοτέλη πρώτος σκόρερ ήταν ο Γρύλλος με 15 πόντους και 2 τρίποντα , ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημητριάδης με 17 πόντους που συνάμα όμως ήταν και ο μοιραίος παίκτης για την Λιβαδειά καθώς αστόχησε σε τρίποντο 4 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ματς και ενώ το σκορ ήταν 74-72 υπέρ του Εργοτέλη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 54-56, 76-72.

Εργοτέλης (Μακράκης): Χαριτάκης, Σκάνδαλος, Χαλκιαδάκης 4, Γρύλλος 15 (2), Γρύλλης Α. 10, Φλιάτης 14 (3), Παναγιωτάκης, Πάντσιος 13, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1) , Κομψέλης, Τσαμπάς 13.

Λιβαδειά (Ζητουνιάτης): Μεργούπης, Ταμπίτσικας, Αθανασόπουλος 9, Φωτίου 11 (1), Κατσαρός 12, Δελέγκος 5, Κουλουριώτης 14, Τζέμης 4, Πλιάντζας, Δημητριάδης 17 (2), Τερματζίδης.