Την πολύ καλή πορεία του στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας μπάσκετ συνέχισε ο ΑΓΟΡ που μετά την ήττα μεσοβδόμαδα από τον Κολοσσό στη Ρόδο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα κερδίζοντας τον άλλοτε κραταιό Άρη με 88-83 στο απόρθητο κάστρο της κρητικής ομάδας το Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό αλλά οι παίκτες της ομάδας του Στέργιου Κουφού στις κρίσιμες φάσεις έδειξαν χαρακτήρα και τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα που χρειάζονταν για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου είχαμε έναν άτυπο διαγωνισμό τριπόντων, αφού οι δύο ομάδες σκόραραν (σχεδόν) αποκλειστικά από τη γραμμή των 6μ75. Και πάλι, όμως, κανείς εκ των δύο δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ και να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας. Ο Ταπούτος ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας του και κατάφερε να φέρει τον Άρη μπροστά στο σκορ με 72-74 στο 36ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Πέτγουεϊ και Λάτοβιτς να σκοράρουν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 88-83.

Πρώτος σκόρερ για τους Ρεθυμνιώτες στον αγώνα ήταν για ακόμη μια φορά ο εξαιρετικός Κρίστμας που σημείωσε 16 πόντους ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Ντεϊβις που πέτυχε 19 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 39-40, 64-64, 88-83.

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 16 (3), Κούμουλος, Παπανικολάου 13 (3), Ράιτ 6, Τσόχλας 10 (3), Καλλινικίδης 5 (1), Δορκοφίκης, Τζόνσον 2, Λάτοβιτς 15 (3), Πέτγουεϊ 18 (1), Δέδας, Κατσαρές 3.

ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυροειδής 2, Κερούς, Ταπούτος 13 (1), Τζέιμς 14 (1), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 19 (4), Κρούσιτς 12, Μπόγρης 3, Μάλντροου 5, Τσαλδάρης 5 (1), Βεργίνης 8 (2).