Ορεξάτα… μπήκαν στο 2012 οι ομάδες των πρωταθλημάτων υποδομής της Ε.Π.Σ. Χανίων, αφού σημειώθηκαν 113 γκολ σε 17 παιχνίδια (4 τα κέρδισαν ομάδες άνευ αγώνα).

Στους Προπαίδες η Ιωνία πήρε το ντέρμπι με το ΙΝΚΑ με 3-1και «συγκατοικεί» στην κορυφή μαζί με τον Κισαμικό, που επιβλήθηκε της Δόξας με 5-1.

Στο α’ γκρουπ δυναμικότητας των Τζούνιορ η Ακαδημία Νέας Κυδωνίας κέρδισε το ντέρμπι με τη Δόξα με 4-1 και μείωσε την διαφορά στους 2 βαθμούς από την πρωτοπόρο, όπως και ο Πλατανιάς, που νίκησε σε εντυπωσιακό παιχνίδι τον Ποσειδώνα με 6-4.

Στο β’ γκρουπ υπήρξε προσπέραση στην κορυφή μετά το επιβλητικό 11-1 της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Σούδας επί του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Ιδομενέα 2008.

Η Α.Π. Σούδας οδηγεί την κούρσα και στα Προτζούνιορ, αφού πέτυχε το «6 στα 6» με 6-3 απέναντι στον Ιδομενέα 2008, ενώ ακολουθεί ο Μινώταυρος, που επιβλήθηκε 10-3 των Νέων Χανίων.

6η αγωνιστική
Προπαίδων 
Ιωνία-ΙΝΚΑ 3-1
Πανακρωτηριακός-Άρης Σ./Ποσειδών Τσικ. 1-7
Πλατανιάς-Ακ. Ν. Κυδωνίας 0-3 α.α.
Δόξα-Κισαμικός 1-5
Ηρακλής Νερ.-Ίκαρος Ταυρ. 1-2
Νέοι Χανίων-Α.Ο. Χανιά 4-0
(Ιμέρι, Μαστραντωνάκης, Λέκκας, Μαρκουλάκης)
Μινώταυρος-Κρ. Αστέρας 2-1

Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες)
1.Ιωνία 16 (22-5)
-.Κισαμικός 16 (25-10)
3.ΙΝΚΑ 15 (20-8)
4.Νέοι Χανίων 14 (20-6)
5.Ακαδημία Νέας Κυδωνίας 12 (17-7)
-.Α.Ο. Χανιά 12 (16-7)
7.Δόξα 9 (18-21)
8.Άρης Σούδας/Ποσειδών Τσικαλαριών 6 (15-14)
-.Πανακρωτηριακός 6 (13-26)
10.Μινώταυρος (-2) 5 (9-15)
11.Ίκαρος Ταυρωνίτη 4 (8-21)
12.Ηρακλής Νεροκούρου 3 (8-15)
-.Κρητικός Αστέρας 3 (4-16)
14.Πλατανιάς (-2) -2

Η επόμενη αγωνιστική (7η)
Σάββατο 14 Ιανουαρίου
Κισαμικός-Άρης Σ./Ποσειδών 
Α.Ο. Χανιά-Δόξα
Ίκαρος Ταυρ.-Πανακρωτηριακός
Ακ. Ν. Κυδωνίας-Νέοι Χανίων
Κρ. Αστέρας-Ηρακλής Νερ.
ΙΝΚΑ-Πλατανιάς
Ιωνία-Μινώταυρος

Τζούνιορ Α’
Ακ. Ν. Κυδωνίας-Δόξα 4-1
Νέοι Χανίων-Α.Ο. Χανιά 3-0 α.α.
Πανακρωτηριακός-Ιωνία 0-3 α.α.
Ποσειδών Τσικ.-Πλατανιάς 4-6

Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες)
1.Δόξα 15 (22-5)
2.Ακαδημία Νέας Κυδωνίας 13 (27-6)
-.Πλατανιάς (-2) 13 (23-13)
4.Νέοι Χανίων 11 (14-6)
5.Ποσειδών Τσικαλαριών 7 (29-16)
6.Ιωνία 2000 6 (9-12)
7.Α.Ο. Χανιά (-2) 1 (4-36)
8.Πανακρωτηριακός (-2) -2 (3-37)

Η επόμενη αγωνιστική (7η)
Σάββατο 14 Ιανουαρίου
Δόξα-Α.Ο. Χανιά
Πλατανιάς-Νέοι Χανίων
Ιωνία-Ακ. Ν. Κυδωνίας
Πανακρωτηριακός-Ποσειδών

Τζούνιορ Β’
Μινώταυρος-Ιδομενέας 2-5
Α.Π. Σούδας-Ιδομενέας 2008 11-1
(4 Ράπτης, 3 Καστρινάκης, Κουκάκης, Λιάσκας, Φαράζης, Μορελάτος-Χαλβατζάκης)
Κρ. Αστέρας-Ηρακλής Νερ. 0-3 
(2 Περ. Παπαδάκης, Σπ. Μηνάς)
Φωστήρας-Ίκαρος Ταυρ. 0-6
Σπάθα-ΙΝΚΑ 0-8
Ρεπό: Κισαμικός

Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες)
1.Ακαδημία Ποδοσφαίρου Σούδας* 15 (36-4)
2.ΙΝΚΑ 13 (23-7)
-.Ιδομενέας 2008 13 (26-14)
-.Ιδομενέας* 13 (19-10)
5.Μινώταυρος* 7 (11-9)
-.Ηρακλής Νεροκούρου 7 (12-20)
7.Κρητικός Αστέρας 6 (16-24)
8.Ίκαρος Ταυρωνίτη* (-2) 4 (15-14)
9.Κισαμικός* (-2) 0 (8-17)
-.Σπάθα (-4) 0 (10-24)
11.Φωστήρας 0 (2-35)

Η επόμενη αγωνιστική (7η)
Σάββατο 14 Ιανουαρίου
Ιδομενέας 2008-Ηρακλής Νερ.
Ίκαρος Ταυρ.-Α.Π. Σούδας
ΙΝΚΑ-Κρ. Αστέρας
Ιδομενέας-Φωστήρας
Κισαμικός-Μινώταυρος
Ρεπό: Σπάθα

Προτζούνιορ
Ιδομενέας 2008-Α.Π. Σούδας 3-6
(2 Κουλιεράκης, Φαντριδάκης-5 Χιωτάκης, Πατελάκης)
Δόξα-Ακ. Ν. Κυδωνίας 0-3 α.α.
Μινώταυρος-Νέοι Χανίων 10-3
Α.Ο. Χανιά-ΙΝΚΑ 5-3
Ιωνία-Πανακρωτηριακός 1-3

Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες)
1.Ακαδημία Ποδοσφαίρου Σούδας 18 (32-4)
2.Μινώταυρος 16 (31-9)
3.Ιδομενέας 2008 13 (35-10)
4.Α.Ο. Χανιά 12 (30-15)
5.Ιωνία 2000 9 (14-18)
6.Πανακρωτηριακός (-2) 7 (12-15)
7.Ακαδημία Νέας Κυδωνίας 6 (8-13)
8.ΙΝΚΑ 3 (12-32)
9.Δόξα (-4) -1 (7-30)
10.Νέοι Χανίων (-2) -2 (6-41)

Η επόμενη αγωνιστική (7η)
Σάββατο 14 Ιανουαρίου
Α.Π. Σούδας-Ιωνία 
Δόξα-Ιδομενέας 2008
ΙΝΚΑ-Νέοι Χανίων
Πανακρωτηριακός-Μινώταυρος
Ακ. Ν. Κυδωνίας-Α.Ο. Χανιά

Λευτέρης Αντωνακάκης