Την ήττα με 97-82 από τον Ολυμπιακό γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του Ρεθύμνου την Κυριακή το βράδυ στο ΣΕΦ για την 16η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας.

Το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού έπαιξε χωρίς άγχος κόντρα σε έναν ανώτερο αντίπαλο και κατά διαστήματα απέδειξε για πιο λόγο θεωρείται μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος.

Καταπληκτικό παιχνίδι έκανε για τους Ρεθυμνιώτες ο Κρίστμας που σημείωσε 41 πόντους με 8 τρίποντα αναγκάζοντας όλους τους θεατές του ΣΕΦ στο τέλος να τον χειροκροτήσουν θερμά για την απόδοση του.

Η εικόνα του αγώνα

Από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα στο ΣΕΦ, οι δύο ομάδες έδειξαν την πρόθεσή τους να τρέξουν στο παρκέ και να προσφέρουν ωραίο θέαμα. Οι άμυνες πέρασαν σε δεύτερη μοίρα κι έτσι μετά το 6-2 και το 14-9, οι \”ερυθρόλευκοι\”βρέθηκαν γρήγορα στο +8 (17-9) στο 4\’ με τον Άντιτς να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και να έχει μπει ορεξάτος στο παιχνίδι. Όλοι οι \”ερυθρόλευκοι\” ήταν άλλωστε ορεξάτοι καθώς σούταραν με 73% στα δίποντα και είχαν κυριαρχήσει στα ριμπάουντ (15-5).

Το Ρέθυμνο μείωσε στους 4 (19-15), όμως με ένα σερί 6-0 οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με προβάδισμα 10 πόντων (25-15), στα 2.22\’\’ πριν το τέλος του α\’ δεκ. Ο Σλούκας πέρασε στο παρκέ και χειροκροτήθηκε από τον κόσμο λόγω και του πρόσφατου απίθανου τριπόντου που πέτυχε κόντρα στην Γαλατάσαραϊ, ενώ η διαφορά ανέβηκε και στους 13 πόντους (31-18), πριν τελικά ο Δορκοφίκης γράψει το 31-21 στο 10\’.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη συνέχεια… Ίσα ίσα που έμεινε ίδιο κι απαράλλαχτο. Οι δύο ομάδες έτρεχαν με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Κρίστμας να μειώσει (33-27) ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 12-0 κι έκανε το 45-27, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 18 πόντους μετά από βολές του Πελεκάνου.

Στο 15\’ η διαφορά ήταν ήδη στους 20 (47-27) και όπως ήταν φυσικό το σκορ έδινε τη δυνατότητα στον Ντούσαν Ίβκοβιτς να δοκιμάσει σχήματα εν όψει της συνέχειας στην Ευρωλίγκα, με τους Ντόρσι και Λο. Στο δίλεπτο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Παπανικολάου συγκρούστηκε με τον Τζόνσον με τον δεύτερο να αποκομίζει και τρία ράμματα.

Κατέβασε ταχύτητα στο τέλος

Το 50-33 του ημιχρόνου έδειχνε ουσιαστικά ποιος θα ήταν ο νικητής… Με τους Λο και Ντόρσι ξεκίνησε το β\’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός, καθώς ο Ντούσαν Ίβκοβιτς ήθελε να τους δοκιμάσει μαζί. Οι δύο τους έδειξαν πως θέλουν χρόνο, πήραν σουτ, έκαναν και μερικά λάθη, αλλά έδειξαν πως ενσωματώνονται σταδιακά στη νέα τους ομάδας.

Με το πρώτο τρίποντο του Σπανούλη στο ματς μετά από πάσα του Λο, το σκορ έγινε 59-37 στο 25\’. Το Ρέθυμνο εξακολούθησε να παίζει σε γρήγορο τέμπο και με πολλά τρίποντα, αλλά ήταν άστοχο κι έτσι η διαφορά του Ολυμπιακού διατηρήθηκε στα ύψη. Τελικά, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 70-49 μετά το επιμέρους 20-16.

Στο δ\’ δεκάλεπτο έπεσε κάπως ο ρυθμός του Ολυμπιακού και αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το Ρέθυμνο. Ο Γκετσεβίτσιους είχε αναλάβει δράση στην επίθεση των γηπεδούχων, όμως ο Κρίστμας με τα σουτ τριών πόντων μείωνε συνεχώς τη διαφορά. Ο Σλούκας έγραψε το 82-57 στο 33\’, όμως το Ρέθυμνο απάντησε με ένα επιμέρους 13-2 το οποίο έκανε το σκορ 84-70.

Η διαφορά μειώθηκε και στους 11 (85-74), όμως ο Ολυμπιακός δεν κινδύνευσε περισσότερο και με Μάντζαρη, Παπανικολάου να σκοράρουν γράφτηκε το τελικό 97-82.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 50-33, 70-49, 97-82

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λο 6(1), Άντιτς 12(1), Σπανούλης 5(1), Ντόρσι 6, Πελεκάνος 2, Γκετσεβίτσιους 14, Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 13(1), Μάντζαρης 6(1), Σλούκας 11(2).

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 41(8), Μοτσενίγος 2, Παπανικολάου Ν. 5, Ράιτ 8(1), Τσόχλας, Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης 3(1), Τζόνσον 2, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 16(3), Δέδας, Κατσαρές 3.