Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας κερδίζοντας το Σάββατο στο Πέραμα τον τοπικό Ερμή με 74-85 για την 18η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας μπάσκετ.

Η νίκη αυτή που ήταν απαραίτητη όχι μόνο για ψυχολογικούς αλλά και για βαθμολογικούς λόγους για να μην μπλέξει η κρητική ομάδα σε περιπέτειες υποβιβασμού ήρθε με σχετική άνεση αφού ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο του στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παναγάκη και Τουντζιαράκη που σημείωσαν από 18 πόντους έκαστος και ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα τους.

Ο ΟΦΗ πήρε κεφάλι στο σκορ με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (14-23) και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ροκάνισαν την διαφορά το πρώτο μέρος έκλεισε με την κρητική ομάδα να προηγείται με 33-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ «κλείδωσε» τη νίκη του πετυχαίνοντας 32 πόντους ενώ δέχθηκε μόνο δέκα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 18 πόντους (47-65) και κάνοντας συντήρηση δυνάμεων στο τέταρτο δεκάλεπτο να πάρει μια άνετη νίκη με 74-85.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-37 (ημίχ.), 47-65, 74-85.

Ερμής Περάματος (Καλαμπάκος): Δελής, Καπινιάρης 3, Μίχαλος 8, Καραμπάτσος 3, Τσαρουχάς 16 (2), Μιλίσεβιτς 11, Κορωνίδης 13 (3), Τραφαλής, Σκούταρης 9 (3), Πασχάλης 11.

ΟΦΗ (Χουγκάζ): Κερασοβίτης 2, Λιούις 8, Ορφανός 7 (1), Παπανικολάου, Σιζόπουλος 10 (1), Παναγάκης 18 (4), Καραδολάμης 9 (3), Μπαλάφας 2, Τουτζιαράκης 18, Κατιάκος 11 (1).