Δείχνοντας σε ακόμη ένα ματς ότι δεν περνάει την καλυτερη αγωνιστική του περίοδο το «Ηράκλειο» κατάφερε έστω και δύσκολα να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β΄ Εθνικής κερδίζοντας με 85-81 στο Κλειστό του Λίντο το Στρατώνι για την 18η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα δεν κύλησαν καθόλου καλά για την ομάδα του Β. Ράλλη που βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει με έξι πόντους από το Στρατώνι (36-42).

Η καλύτερη αμυντική λειτουργία του «Ηράκλειο» στο τρίτο δεκάλεπτο του έδωσε ισχνό προβάδισμα με ένα πόντο με την λήξη του (58-57) και το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι με την κρητική ομάδα όμως με πρωταγωνιστές τους Στεφανάκη, Χαρίση και Ξενάκη στις κρίσιμες φάσεις να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 85-81.

Πρώτος σκόρερ για το «Ηράκλειο» ήταν ο Χαρίσης που σημείωσε 24 πόντους με 5 τρίποντα , ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γ. Βασιλειάδης με 15.

Τα δεκάλεπτα : 17-20, 36-42, 58-57, 85-81.

«Ηράκλειο» (Ράλλης ): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας, Στεφανάκης 14 (3), Ξενάκης 14, Αρναουτάκης Γ. 9, Πετράκης, Παπαδόπουλος 9, Αγαπητός 9, Χαρίσης 24 (5), Καραλής 6 (2).

Στρατώνι (Μύθου): Πιπιλιάρης 3, Πεγιάς 2, Τιλλ 6 (2), Κουντουρατζόγλου 13 (1), Κοκολιός 7 (1), Βασιλειάδης Γ. 15, Κιηγμέτογλου 8, Νουκάρης 4, Κοτζαγιάννης 10, Δασκαλόπουλος 13.