Ακόμη μια μεγάλη νίκη που τον σταθεροποίει στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος και του δίνει κάθε δικαίωμα να κάνει όνειρα για είσοδο του στα πλέϊ οφ για πρώτη φορά στην ιστορία του πέτυχε ο ΑΓΟΡ την Τετάρτη το απόγευμα στο «Κλ. Μελ. Μερκούρη» κερδίζοντας με 81-71 τον ΠΑΟΚ.

Με τη νίκη αυτή οι παίκτες του Στ. Κουφού έπιασαν στην πέμπτη θέση την Καβάλα, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι αποσπάστηκαν δύο βαθμούς από τον έβδομο στη βαθμολογία ΠΑΟΚ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον ΑΓΟΡ σε ακόμη ένα ματς ήταν οι Κρίστμας και Ράιτ που πέτυχαν 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Ντικούδης που ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 26 πόντους.

Η εικόνα του αγώνα

Ντέρμπι ήταν η πρώτη περίοδος με αμφότερες τις ομάδες να έχουν μπει «ζεστά» (9-9 στο 4ο λεπτό). Ο ΑΓΟΡ ανέβασε στροφές και πήρε μια διαφορά έξι πόντων (19-13), την οποία προσπάθησε να κρατήσει και στο τέλος της περιόδου (26-20), όμως ο Ντικούδης με τρίποντο μείωσε στους τρεις με τη λήξη του δεκαλέπτου (26-23).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και μάλιστα στο 14ο λεπτό προηγήθηκαν με επτά πόντους (34-27). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι παίκτες του Στ. Κουφού είχαν τις απαντήσεις και με τρίποντο του Δέδα ένα λεπτό πριν το ημίχρονο προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 10 πόντους (44-34). Τελικά, ο Καλαμπόκης με δύο βολές έγραψε το 44-36 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους έξι στο 23ο λεπτό (46-38), όμως με ένα σερί 7-0 ο ΑΓΟΡ έφτασε την διαφορά στο +15 (53-38) και όλα έδειχναν ότι η πλάστιγγα της νίκης είχε γύρει υπέρ της ομάδας του Ρεθύμνου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά (60-50 στο 29ο λεπτό) και ο Κρίστμας με τρίποντο διαμόρφωσε το 63-50, που ήταν και το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

Ούτε και στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Ο ΑΓΟΡ βρέθηκε και στο +17 (67-50) στο 32ο λεπτό, ενώ ούτε τότε χαλάρωσε το ρυθμό του και τέσσερα λεπτά αργότερα βρέθηκε και στο +24 (79-55). Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησε όμως, να μειώσει το σκορ και το κατάφερε. Με σερί 9-0 μείωσε αρχικά στους 15 (79-64) δύο λεπτά πριν το τέλος, ενώ με τη λήξη της αναμέτρησης μείωσε στους δέκα (81-71).

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 44-36, 63-50, 81-71

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 19 (1), Κούμουλος 3, Μοτσενίγκος, Παπανικολάου 12 (2), Ράιτ 18, Τσόχλας 5 (1), Καλλινικίδης 3, Δορκοφίκης 5 (1), Λάτοβιτς 6, Πέτγουεϊ 4, Δέδας 5 (1), Κατσαρές 1.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 3 (1), Στίγκερς 9 (1), Αράπης, Άλεξιτς 4, Ντούβνιακ 8 (1 τρ., 9 ριμπ.), Ντικούδης 26 (2), Καλαμπόκης 16 (1), Πέτγουεϊ, Παππάς 1, Γιαννακίδης, Καλλές 2, Καλαμπάκας 2.