Μια νίκη που του εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή του στην κατηγορία σημείωσε την Κυριακή για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Νότου ο Εργοτέλης που επικράτησε με 63-74 εκτός έδρας του Πορφύρα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντισταθούν στον καλύτερο Εργοτέλη μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όπου η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε με 14-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γ. Μακράκη ανέβασαν την απόδοση τους και με πολύ καλή άμυνα και ευστοχία στην επίθεση βρέθηκαν να προηγούνται με 10 πόντους με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (32-42).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με την απόδοση του Εργοτέλη να παραμένει σε υψηλά επίπεδα και την διαφορά να φτάνει κάποια στιγμή στο +17.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εργοτέλης έκανε συντήρηση δυνάμεων και πήρε μια άνετη νίκη με 63-74 στο τέλος.

Κορυφαίος παίκτης του Εργοτέλη ήταν ο Πάντσιος που σημείωσε 24 πόντους με 3 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 32-42, 46-57, 63-74.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Καλαντζής): Μπαλτάς 7 (2), Δανάσης, Καρλάφτης 13 (2), Τζοβάρας 3 (1), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 14 (1), Αθανασάκης 13, Βήχος 6, Κατσούρης 7 (1).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γρύλλης Σπ. 5 (1), Βαρνάβας 9, Χαλκιαδάκης, Κρουσταλλάκης, Χαριτάκης 2, Γρύλλος 3 (1), Σκάνδαλος 11, Φλιάτης 4, Πάντσιος 24 (3), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 6, Κομψέλης 2, Τσαμπάς 8.